Wielkopolskie derby dla Piły, Energetyk poza play-offem

Enea Energetyk Poznań - Enea Klub Siatkarski Piła  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Enea KS Piła pokonał w derbach Wielkopolski Eneę Energetyka Poznań 3:0. Poznanianki po sobotniej wygranej 3:2 nad Wieżycą Stężyca miały jeszcze nadzieje na wejście do czołowej ósemki, jednak te zostały pogrzebane po tym, jak nieoczekiwanie LTS Legionovia Legionowo pokonała u siebie BAS Kombinat Budowlany Białystok.

Rozprężenie było widać po siatkarkach Marcina Patyka, które nie były w stanie postawić się trzeciej sile tabeli.

W pierwszym secie pilanki dość mocno weszły w mecz pokazując, że mimo pewnej trzeciej lokaty, chcą potwierdzić swoje aspiracje i udowodnić swoją wyższość nad rywalem z tego samego województwa. Szybkie objęcie prowadzenia i zdobycie kilkupunktowej przewagi
zdefiniowało pierwszego seta, bo taki stan utrzymywał się od samego początku aż do końca partii, która zakończyła się zwycięstwem Enei KS Piła do 20.

Jak podkreślał po meczu Marcin Patyk, jego drużyna była najbliżej urwania seta w drugiej odsłonie meczu, w której od początku znów minimalnie przegrywały, ale w jej połowie role się odwróciły i to poznanianki zaczęły dyktować warunki gry. Pod koniec seta było już 21:19
czy 22:21, ale wtedy przyjezdne pokazały moc i asem serwisowym Oliwii Urban podwyższyły stan rywalizacji na 2:0 wygrywając seta do 22.

W trzeciej partii powietrze już zupełnie zeszło z poznanianek, które w ostatnim czasie miały mocno napięty kalendarz i to mogło dawać się też we znaki młodym siatkarkom Energetyka. Pilanki pewnie zwyciężyły w trzecim secie do 16 i przypieczętowały zwycięstwo za trzy
punkty. Od stanu 14:16 drużyna gości podkręciła tempo i poszła jak po swoje. Teraz przed pilankami walka w play-off z drużyną z Białegostoku, a dla poznanianek to koniec sezonu.

Enea Energetyk zajął 10. miejsce i na rundzie zasadniczej kończy kampanię 2023/24.

Trener Marcin Patyk po spotkaniu powiedział, że jest to wynik, który na pewno niesie za sobą niedosyt, ale trzeba pamiętać, że jest to drużyna młoda, która osiągnęła wicemistrzostwo Polski juniorek i zdobyte doświadczenie na parkietach seniorskich ma
przynieść efekt z czasem. Klub zapowiada ruchy kadrowe, wzmocnienia kadry w postaci nowych seniorek, ale na konkretne personalia jeszcze za wcześnie.

Enea Energetyk Poznań – Enea KS Piła 0:3 (20:25, 22:25, 16:25)

MVP: Alina Bartkowska (Enea KS Piła)

Enea Energetyk Poznań: Wiktoria Niwald (9), Oliwia Nastawska (8), Amelia Mokrzan (8), Zuzanna Bury (7), Anna Regulska (4), Zofia Sobanty (3), Oliwia Pietrzak (1), Julia Sobalska(1), Amelia Nogaj (1), Kinga Ziółkowska, Rozalia Chmielewska, Martyna Lach, Wiktoria Stryjak (L), Martyna Witczak (L)

Trener: Marcin Patyk

Enea KS Piła: Alina Bartkowska (17), Oliwia Urban (13), Daria Dąbrowska (9), Wiktoria Pisarska (3), Emilia Szubert (3), Agnieszka Czerwińska (2), Kamila Kobus (2), Julia Baranowska, Julia Rajewska, Katarzyna Góźdź, Aleksandra Deptuch, Urszula Bogacz,
Hanna Łukasiewicz (L), Magdalena Piekarz (L)

Trener: Damian Zemło