POZnań

Weekend w Poznaniu

rzeka Warta, Stare Miasto  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Kolejny wakacyjny weekend to okazja do wspólnego, rodzinnego spędzenia czasu. Na poznanianki i poznaniaków czekać będzie wiele wydarzeń. Na Cytadeli odbędzie się festyn Poznań w formie, a na Wolnym Dziedzińcu obejrzeć będzie można ostatni hit Stevena Spielberga. Łazarskie Lato dostarczy zaś wielu atrakcji kulturalnych.

Sobota 8.07

Koncert Plenerowy Orkiestry Antraktowej

To okazja dla miłośników muzyki poważnej w każdym wieku. Orkiestra Antraktowa Teatru Polskiego w Poznaniu pod batutą Adama Domurata wykona serenadę na podstawie szwedzkich melodii ludowych oraz “Z czasów Holberga” op. 40 na orkiestrę smyczkową Edvarda Griega.

Park Fryderyka Chopina, godz. 18:00

Wstęp wolny

Oprowadzanie po wystawie Konkursu 30/30

Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza do Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru na wystawę pokonkursową 30/30, czyli konkursu na najlepszą okładkę płytową 2022 roku.

Po 3 piętrach galerii gości oprowadzi Mateusz Torzecki, jeden z członków jury, autor książki pt. “Okładki płyt. Rzecz o wizualnym uniwersum albumów muzycznych”, kurator wystawy “Polska Okładka Płytowa” oraz współautor towarzyszącego jej albumu.

Galeria Na Dziedzińcu, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, godz. 13:00

Wstęp wolny

Biała Sobota

Bezpłatne badania, porady i mnóstwo dobrej zabawy – to wszystko czeka poznanianki i poznaniaków już w najbliższy weekend na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego “Wypoczynek”. Odbędzie się tam kolejna odsłona Białej Soboty.

Teren Rodzinnego Ogrodu Działkowego “Wypoczynek”, ul Jana Brzechwy 3, godz. 11:00-15:00

Wstęp wolny 

Koncert Grażyny Łobaszewskiej

Grażyna Łobaszewska już od 50 lat zachwyca publiczność nie tylko wykonaniem piosenek napisanych specjalnie dla niej przez najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej, ale także jej własnymi interpretacjami standardów jazzowych czy gospel. Na scenie zabrzmią najpopularniejsze piosenki artystki, jak “Czas nas uczy pogody” czy “Ludzie z duszą”.

Food Fyrtel, Posnania, ul. Pleszewska 1, godz. 19:00

Bilety: 80 zł

Gwiazdy żużla na Golęcinie

W najbliższą sobotę 8 lipca o godzinie 14:00 na torze w Poznaniu żużlowa reprezentacja Polski spotka się z Resztą Świata. Będzie to ostatni sprawdzian przed zbliżającym się Drużynowym Pucharem Świata. Na Golęcinie rywalizować będą m.in. Patryk Dudek, Jason Doyle czy Anders Thomsen.

Stadion żużlowy POSiR, ul. Warmińska 1, godz. 14:00

Bilety: od 40 zł

Spacery po Trakcie Królewsko-Cesarskim

Przewodniczki i przewodnicy Poznańskiego Centrum Dziedzictwa oprowadzą po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania. W najbliższą sobotę o 17:00 odbędzie się spacer Szlakiem Dziedzictwa Przemysłu i Techniki, czyli odkrywanie śladów zarówno wielkich założeń fabrycznych, jak i skromnych zakładów, których wiele funkcjonowało w podwórzach staromiejskich kamienic. Wcześniej bo o godzinie 11:00 wyruszy wyprawa dla całych rodzin przez Ostrów Tumski i stare koryto Warty.

Start spaceru “Szlakiem Dziedzictwa Przemysłu i Techniki”:  plac u zbiegu ulic Wenecjańskiej i Chwaliszewo, godz. 17:00

Wstęp wolny

Start “Chodź, zobacz! Wyprawy dla rodzin z dziećmi: Ostrów Tumski i stare koryto Warty”: przed muralem na Śródce, godz. 11:00

Wstęp wolny

Ruchome obrazy – integracyjne warsztaty teatralne

W trakcie zajęć skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym organizatorzy skupią się głównie na zabawach teatralnych rozwijających koordynację ruchową, kompetencje społeczne i wyobraźnię. Uczestnicy wydarzenia pracować będą nad komunikacją, współdziałaniem, autoprezentacją czy wyrażaniem swoich emocji za pomocą słowa i ciała.

Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21, godz. 12:00

Wstęp wolny

Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu

Jedna z najpopularniejszych na świecie komedii autorstwa cenionego i szanowanego Robina Hawdona. “Ślub doskonały” to błyskotliwy spektakl o dylemacie miłosnym i odwiecznej walce serca z rozumem. Niektóre przywołane historie bawią do łez, a inne dostarczają romantycznego wzruszenia.

Kino Apollo Teatr, ul. Ratajczaka 18, godz. 16:00 i 19:00 

Bilety: od 100 zł

Weekend azjatycki: “Droga samurajów”

Film “Droga samurajów” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o poświęceniu i honorze. To historia jednej z najbardziej niezwykłych wędrówek w historii cywilizacji – wędrówki samurajów, która miała miejsce w 1855 roku. Amerykańscy imperialiści stoją u bram Japonii, gotowi zaatakować i podbić Kraj Kwitnącej Wiśni. Aby wyszkolić swoich żołnierzy, feudalny władca wysyła ich na morderczy maraton, którego trasa prowadzi przez trudne i dzikie tereny.

Kino za rogiem, ul. Kasztanowa 1a, godz. 18:00

Bilety: 8,50 zł

Spacer śladami mieszkańców Łazarza

Organizatorzy zapraszają na spacer śladami przeszłości i osób, które mieszkały na tym fyrtlu. Przedstawione zostaną historie kilku mieszkańców i mieszkanek dolnego Łazarza, którzy swój ślad zostawili w otaczającej przestrzeni.

Rynek Łazarski (koło fontanny), godz. 15:30

Wstęp wolny

Plakatobranie

Ulubione wydarzenie wszystkich, którzy szukają tanich sposobów na odświeżenie wyglądu ścian oraz tych, którzy lubią rysować na dużych arkuszach papieru, ale szkoda im tracić funduszy na zwykłe, białe kartki. Zgromadzone przez rok w Zamku plakaty będą czekać na swoich nowych właścicieli, ten kto przyjdzie punktualnie, będzie miał okazję wybrać najlepsze sztuki. Obowiązuje zasada – kto pierwszy, ten lepszy.

CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, godz. 12:00

Wstęp wolny

Piknik K-POP Random Play Dance

To jedyny w swoim rodzaju piknik, który łączy w sobie fascynujące rytmy koreańskiego popu, czyli K-popu, ze wspaniałą atmosferą spotkania na świeżym powietrzu. Uczestnicy powinni przygotować się na ekscytujący dzień pełen muzyki i radości. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynają swoją przygodę z tańcem, czy są doświadczonymi tancerzami, każdy znajdzie coś dla siebie.

Park Cytadela (obok restauracji Umberto), godz. 13:00

Wstęp wolny

Koncert Edvvin, Jay Lev, null respekt

Edvvin to DJ i producent, którego muzyka oscyluje wokół gatunków tribal i hardgroove techno. O jej jakości świadczą wytwórnie, które wydawały jego produkcje. To m.in. Frenzy Recordings, Numerus Records, Rave Your Soul czy już wkrótce Deadline Records. Tempa dotrzyma mu poznańska reprezentacja – Jay Lev i null respekt.

Schron, ul. Kościuszki 68, godz. 23:00

Bilety od 20 zł

Spektakl “Przygody Mamy Mu i Pana Wrony”

Będzie to spotkanie z nietypową krową – Mamą Mu, która podpatruje zabawy dzieci i chce się bawić tak jak one, podczas gdy jej marudny przyjaciel, Pan Wrona, stara się wybić jej to z głowy. Prostota scenografii i przyjazność lalek sprawiają, że najmłodsi od pierwszych chwil dadzą się ponieść czarowi teatru, zapominają, że są to tylko lalki i z pełnym zaangażowaniem towarzyszą im w kolejnych przygodach.

Barak Kultury, Al. Marcinkowskiego 21, godz. 11:00

Wstęp wolny

Niedziela 9.07

Poznań w formie

Będzie to piąte spotkanie na prozdrowotnym, proekologicznym i międzypokoleniowym pikniku poruszającym tematykę aktywnego życia w mieście. Program “Poznań w formie”, wypełnią wydarzenia i atrakcje promujące zdrowy tryb życia oraz edukację ekologiczną. Nie zabraknie występów i zabaw dla najmłodszych, warsztatów, strefy bezpieczeństwa, a także bezpłatnych badań oraz profilaktyki. 

Park Cytadela (pod Dzwonem Pokoju), godz. 11:00

Wstęp wolny

Darmowy teatrzyk dla dzieci

Spektakl “Odkrywcy” zabierze dzieci w szaloną przygodę, w trakcie której odkryją różne sekrety, tropić będą dziwne sprawy, przeżyją ciekawe przygody, w których trzeba będzie wykazać się nie lada sprytem. Najmłodsi dowiedzą się również, w jaki sposób trzeba przygotować się do podróży tak, by była ona bezpieczna.

Food Fyrtel, Posnania, ul. Pleszewska 1, godz. 14:00

Wstęp wolny

Japońskie inspiracje

Chór Kameralny “Hibike” to żeński zespół powstały 8 lat temu z inicjatywy jego dyrygentki Katarzyny Jaskóleckiej. To grupa pasjonatek, która zakochana w śpiewie oraz kulturze dalekowschodniej, koncertuje po całej Polsce. Repertuar Hibike (jap. wybrzmiewaj) to prawie w całości utwory azjatyckich kompozytorów. Artystki pokazują w ten sposób piękno japońskiej twórczości i języka, czyli to, co urzeka w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni.

Ogród Szeląg, ul. Ugory 97, godz. 18:00

Wstęp wolny

Kino Italia

Pokaz filmowy połączony z rozmową o boomie gospodarczym, jednym z największych w historii Włoch. A jaki film może lepiej wyjaśnić te lata niż “Il Sorpasso” Dino Risiego? Dwóch przyjaciół, nieśmiały student i niedojrzały czterdziestolatek spędzają dzień w samochodzie. Godziny mijają szybko w kolejnych tragikomicznych epizodach, aż do nieoczekiwanego epilogu.

Szkoła Dante Alighieri, ul. Gajowa 8/10, godz. 19:30

Bilety: 35 zł normalny, 28 zł ulgowy

CrossFit Poznań

Crossfit to nie tylko rodzaj aktywności fizycznej – to również zabawa i spotkanie z ludźmi z taką samą energią. Organizatorzy pokażą, o co chodzi w tym rodzaju zajęć i opowiedzą, dlaczego warto uprawiać sport. To okazja do rodzinnego spędzenia wolnego czasu w aktywny sposób.

Klub na Fali, ul. Piastowska 40, godz. 12:00

Wstęp wolny

Poznańskie Muzykalia

Powraca trzecia edycja koncertów z utworami pamiętnych artystów ubiegłego wieku. W parku Wilsona zabrzmią dźwięki popularnych piosenek Andrzeja Zauchy, w tym także pierwszej polskiej jazzowo-rockowej grupy muzycznej Dżamble. To niepowtarzalna okazja, żeby usłyszeć kultowe przeboje, takie jak “Byłaś serca biciem”, “Czarny Alibaba” czy “C’est la vie – Paryż z pocztówki”.

Park Wilsona (muszla koncertowa), godz. 18:00

Wstęp bezpłatny

Wilda na sportowo

Otwarte treningi kalisteniki (polegające na treningu oporowym opartym na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała) pod czujnym okiem profesjonalnego trenera to okazja, aby zadbać o swoje zdrowie. Spróbować swoich sił może każdy, bez względu na wiek czy poziom zaawansowania. Trener dba o różny poziom ćwiczeń dla poszczególnych grup. Należy ze sobą zabrać tylko butelkę wody. 

Park im. Jana Pawła II (plac do street workoutu), godz. 10:00

Wstęp wolny

Gdzie się mury pięły w górę?

Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego zaprasza na wakacyjne spacery po Poznaniu dla mieszkańców i gości. “Gdzie się mury pięły w górę?” to wycieczka po ścisłym centrum miasta i okazja do zobaczenia jego najważniejszych zabytków. Przewodniczką będzie Dorota Gąsiorowska.

Spotkanie u zbiegu ul. Garbary i ul. Wielkiej, godz. 11:00

Wstęp wolny

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz