K U L T U R A

Weekend na Śródce w średniowiecznym klimacie

Średniowieczny Targ Śródecki - 23.06.2012 r.  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

W przyszłym roku obchodzić będziemy 1050. rocznicę Chrztu Polski. A już w najbliższy weekend na poznańską Śródkę przybędzie księżna Dobrawa, która zaprosi na średniowieczny jarmark.

Średniowieczny Targ Śródecki - 23.06.2012 r. Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterChcemy już dzisiaj przypomnieć wydarzenia, które miały miejsce wcześniej i postać Księżnej Dobrawy, która poza pokojem z naszymi południowymi sąsiadami, przyniosła na nasze ziemie także nową wiarę – informują Małgorzata Matuszko i Arleta Kolasińska organizatorki wydarzenia z Fundacji  Puenta.

Ze źródeł historycznych m.in. Roczniku kapitły krakowskiej wynika, że do czeska księżniczka do Poznania przybyła w 965 roku.

W sobotę i niedzielę przy Moście Jordana odbędzie się widowisko plenerowe „Księżna Dobrawa, Matka Chrzestna Polski”. Widzowie będą mogli uczestniczyć w orszaku księżnej, w zaślubinach i uczcie weselnej. A jak na średniowieczną ucztę przystało będą pokazy walk rycerskich, koncerty i pokaz ognia.

Atrakcją wydarzenia jest także VI Średniowieczny Targ Śródecki rozlokowany na pobliskich uliczkach oraz ulicy Panny Marii na Ostrowie Tumskim. Współcześnie impreza została zapoczątkowana został przez dzieci i młodzież z Centrum Działań Środowiskowych „Śródka” w roku 2010. Podczas integracyjnych zajęć poświęconych historii dziś osiedla a kiedyś samodzielnego miasta uczestnicy warsztatów odkrywali lokalną historię Wówczas to zrodziła się inicjatywa przypomnienia czasów, kiedy to na Śródce co środę odbywał się targ, do czasów średniowiecza.

Na Śródce  będziemy mogli zobaczyć jak niegdyś wyglądała praca szewca, kaletnika, zbrojmistrza, kata, zielarki, czy skryby. Nie zabraknie również pokazu walk rycerskich, budowy makiety średniowiecznego grodu oraz muzyki i tańców z epoki. Po drugiej stronie Ostrowa Tumskiego odbywał się będzie natomiast Jarmark Mieszka – walki wojów, gry i zabawy plebejskie, liczne kramy i stoiska prezentujące tradycyjne potrawy i wyroby.

Średniowieczny Targ Śródecki - 23.06.2012 r. Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

PROGRAM

23.05  sobota – Ostrów Tumski, Śródka, łąka nad Wartą – godz. 10.00 – 15.00:  inscenizacje średniowieczne, pokazy wojów i rycerzy, tańców średniowiecznych, rzemiosł dawnych i ginących zawodów, zręczności jazdy i walki konnej oraz wiele innych atrakcji
godz. 15.00 – 16.00 – widowisko „Przybycie do Poznania Księżnej Dobrawy” (początek pochodu – łąka nad Wartą)
godz. 16.00 – 18.00 – scena główna na Ostrowie Tumskim, na tyłach Katedry: występy zespołów grających muzykę dawną czeskiego CALATA i polskiego STOUT, widowisko grupy węgierskiej HUN-OK i  grupy czeskiej NUNTIUS REGIS
godz. 20.00: widowisko – uczta średniowieczna po zaślubinach pary książęcej, koncert  grupy TRYZNA grającej muzykę średniowieczną i teatr ognia

24.05 niedziela
godz. 11.00 – 17.00 – łąka nad Wartą, Ostrów Tumski, Most Biskupa Jordana, Śródka – VI Średniowieczny Targ Śródecki, pokazy wojów na łąkach nad Wartą w ramach IV Jarmarku Mieszka, występy i warsztaty muzyczne grup rekonstrukcyjnych na Moście Biskupa Jordana

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz