K U L T U R A

Poznań Poetów zamiast obciachu

Tkaczyszyn Dycki czyta wiersze  Foto: Maciej Kaczyńśki / CK Zamek

Bunt jest być może jedynym ważnym rodzajem uczestnictwa w kulturze. Poznań Poetów 2015 to właśnie protest. Zawołanie do myślenia. Po swojemu. Przeciwko wstecznictwu. Dlatego przyjdź!

Pewien znajomy przechwalał się niedawno: nigdy w życiu nie przeczytałem żadnego wiersza. To, co jeszcze wczoraj było kiepskim żartem, dziś brzmi – niestety – jak smutna anegdota. Bo przecież nieoglądanie wystaw, niechodzenie do kina i nieczytanie w ogóle powinno być obciachowe. I jest! Masz jednak wybór. Do soboty trwa Poznań Poetów 2015. Przyjdź, obejrzyj, posłuchaj!

Chwalenie się swoją ignorancją to objaw niepokojący. Publiczne przyznawanie się do tego, że kultura – jakakolwiek ona by nie była – obchodzi nas tyle, co kotlet schabowy wegetarianina, że nie czytamy, że nie oglądamy, że nie chodzimy – to w gruncie rzeczy zgoda na przytakiwanie politykom od dusz. Tym wszystkim, którzy wmawiają nam, że nas poprowadzą, zaprowadzą, że opowiedzą nam prawdę o świecie, o tym, jacy jesteśmy. O tym, jaki jesteś Ty. I Ty!

Tymczasem jest zupełnie odwrotnie: jeśli chcesz czegokolwiek dowiedzieć się o sobie, o swoich – z przeproszeniem – przeżyciach wewnętrznych, jeśli chcesz na moment zapomnieć o czubku swojego nosa, zacznij czytać, chodzić, oglądać. W przeciwnym wypadku skazujesz się na połknięcie wielorybom smutnej rzeczywistości: posłom od wrażliwości i kultury, prezydentom świata, którym zależy na tym, żebyśmy nie myśleli po swojemu.

Zatem przyjdź na Poznań Poetów 2015 do Centrum Kultury Zamek. Dziś dzień piąty festiwalu. Jeszcze zdążysz. O 17.30 (Sala Nova) spotkanie z interesującymi autorami, którzy wystąpią w innych niż zazwyczaj rolach, bo na Poznaniu Poetów będą czytać głównie… prozę! AGNIESZKA KŁOS, JACEK BIERUT, KAROL MALISZEWSKI, DAREK FOKS. Nie można tego pominąć. Wieczorem, o godz. 19. wystąpi amerykański poeta TOM HEALY, postać w Polsce prawie nieznana, a za Oceanem bardzo ceniona. Ostatnim elementem piątkowego dnia festiwalu będzie POZNAŃSKI SLAM – do wygrania w turnieju aż 1000 PLN!

WIĘCEJ INFORMACJI – na stronie Centrum Kultury  Zamek

Poznań poetów - publiczność

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz