Aglomeracja

Wcale nie Black Friday, ani Cyber Monday! Najwięcej kupimy 10 grudnia!

Zakupy przez internet  Foto: scx

Jest taki dzień w roku, kiedy Polacy robią największe zakupy. Paradoksalnie to nie jest Black Friday, ani Cyber Monday. W tym roku będzie to poniedziałek 10 grudnia jak wynika z analiz Allegro!

Z danych portalu zakupowego wynika, że wśród różnych szczytów zakupowych jeden wyróżnia się znacznie od kilku lat. Jest to szczyt zakupowy, przypadający w przedświąteczny poniedziałek w tygodniu poprzedzającym tydzień świąteczny, zwykle 12 – 14 dni przed Wigilią Bożego Narodzenia, podczas której tradycyjnie obdarowujemy bliskich upominkami.

Liczba kupionych przedmiotów wzrasta wtedy znacznie w porównaniu do średniej z innych dni ale także w porównaniu do innych dni z atrakcyjnymi ofertami, przecenami i premierami.

W ubiegłym roku ten szczyt wypadł 11 grudnia. Polacy kupili tego dnia ponad 2,16 miliona przedmiotów, podczas gdy średnia roczna wynosiła ok 1 miliona dziennie. W tym roku najprawdopodobniej padnie rekord wszechczasów, bo na tydzień przed spodziewanym szczytem, czyli 3 grudnia, klienci na Allegro kupili aż 2,2 miliona przedmiotów. Średnia dzienna w całym 2018 roku to 1,2 miliona sprzedanych przedmiotów.

Takie zachowanie klientów jest bardzo racjonalne z kilku powodów – mówi Francois Nuyts, CEO Allegro. – Po pierwsze, od szczytu zakupowego do Gwiazdki jest tyle dni, że przesyłka zdąży do nas dotrzeć. Po drugie zostaje jeszcze na tyle dużo czasu, że można zamówiony prezent obejrzeć i ewentualnie zwrócić lub wymienić. Po trzecie zaś dzięki wcześniejszym zakupom nie poddajemy się świątecznej gorączce, a decyzje podejmujemy rozsądnie i z planem.

Z badania przeprowadzonego w listopadzie 2018 przez Allegro i Mobile Institute wynika, że w 2018, średnia kwota wydana na prezent wyniesie dokładnie 152 zł. To więcej niż 2 lata temu, kiedy najczęściej wskazywaną odpowiedzią było 50–100 zł.

Średnio na wszystkie prezenty chcemy wydać 684 zł. 41% Polaków mówi, że ich budżet prezentowy będzie nieznacznie wyższy a 7%, że będzie znacznie wyższy niż w 2017.

Najchętniej wręczamy – podobnie jak w poprzednich latach – perfumy, potem kosmetyki i słodycze, a także produkty związane z hobby, Wysoko na liście są też ubrania i biżuteria, a także e-booki i książki. Coraz chętniej dajemy różnego rodzaju kupony i vouchery, podobnie jak produktów wyposażenia domu. Raczej nie zamierzamy dawać bliskim gotówki.

W tym roku najchętniej dostalibyśmy coś z elektroniki (24%) i produkty związane z hobby (23%). Kosmetyki chce dostać co czwarty, a książki lub e-booki – co piąty badany. Pieniądze w gotówce interesują także 20% Polaków. O smartfonie marzy 18% badanych, a o smart-zegarku 16%. Marzy nam się też biżuteria, zegarek czy konkretna torebka lub buty. W tym roku po raz pierwszy pojawiły się też wskazania na dobre książki jako wymarzony prezent.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe, scx

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz