Centrum

Warkocz Magdaleny – festyn już dzisiaj

Festyn Warkocz Magdaleny - konkurs na najdłuższy warkocz - dziedziniec Urzędu Miasta 21.07.2013 r.  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Już od 17 lat Fara odkrywa swoje tajemnice. W tym roku podczas kolejnego Festynu Warkocz Magdaleny będziemy mogli podziwiać panoramę Poznania z kopuły bazyliki oraz wejść do wnętrza organów. Po raz pierwszy otwarte zostanie także przejście od strony ulicy Podgórnej. Na dziedziniec Urzędu Miejskiego wejdziemy także przez Park Chopina. Wszystko rozpocznie się dzisiaj (19.07) o godzinie 14:00.

Wielką atrakcją jest zawsze konkurs na najdłuższy warkocz. Do Poznania ściągają dziewczęta i kobiety z długimi włosami i walczą między sobą o każdy centymetr. Zainteresowanie jest tak ogromne, że panie rywalizują w czterech kategoriach wiekowych. Ale warkocz to także kulinarna atrakcja – przeplatany chleb można nabyć tylko raz w roku.

Podczas odpustu będzie można także spróbować Strawę Świętego Józefa, wydawaną z pamiątkowymi tradycyjnymi drewnianymi, łyżkami. A to za sprawą Swarzędza, który włączył się w organizację poznańskiego wydarzenia.

Podczas festynu będzie można zajrzeć do farnych zakamarków: usłyszeć i zobaczyć z bliska organy Ladegasta oraz obejrzeć imponujący zbiór skarbów farnych. Zwiedzić będzie można także dawne Kolegium Jezuickie, czyli dzisiejszy Urząd Miasta.

Muzeum Archidiecezjalne przygotowało specjalną wystawę monstrancji. Kiedyś o prestiżu kościoła świadczyła wielkość tego religijnego elementu. Bazylika farna posiada największą monstrancję ale też najmniejszą w Poznaniu.

Na dziedzińcu kolegium jezuickiego swoim kunsztem podzielą się artyści-rzemieślnicy, którzy przedstawią tajniki swojego – ginącego już – zawodu: pracownia ceramiki, witrażu oraz konserwacji zabytków.

Dla najmłodszych będzie możliwość włączenia się w proces powstawania niektórych dzieł – np. zaprojektowanie własnego kafelka ceramicznego.

Dla zwolenników ruchu w każdym wieku bardzo interesujący będzie turniej Gry i Zabawy Retro – w sześciu konkurencjach. Będzie także można sprawdzić swoje talenty w konkursie na najdłuższe zadęcie na piszczałce organowej. Poszukiwaczy przygód z pewnością zainteresuje udział w miejskiej grze „Tajemnice Fary”. Będzie także loteria z nagrodami: pielgrzymką do Rzymu, rowerami lub zaproszenie na romantyczną kolację do restauracji.

Część artystyczną imprezy zapewnią zespoły muzyczne ze Swarzędza: zaprezentuje się orkiestra dęta i flażoletowa, chór Arion oraz sekcja taneczna ośrodka kultury. Gwiazdą festynu będzie kabaret Afera.

Warkocz Magdaleny – niedziela, niedziela 19 lipca 2015, godz. 12.30 Msza święta w Farze, od godz. 14.00 – 19.00 festyn

Dziedziniec Urzędu Miasta - z farnej wieży

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz