Sport

Warciarz w najlepszej trójce

nagrody FIFA im. Ferenca Puskása  Foto: materiały prasowe / FIFA

Marcin Oleksy, ampfutbolista Warty Poznań znalazł się w finałowej trójce piłkarzy, którzy powalczą o nagrody FIFA im. Ferenca Puskása za najpiękniejszego gola strzelonego w 2022 roku. Wyróżnienie jest wyrazem uznania dla najbardziej spektakularnego gola roku w piłce nożnej mężczyzn i kobiet, a zwycięzca zostanie ogłoszony podczas ceremonii w Paryżu, 27 lutego. 

Na zawodnika Warty Poznań można było głosować do 3 lutego. W finałowej trójce, oprócz Marcina Oleksego, znalazł się jeszcze Dimitri Payet – były reprezentant Francji i gracz Olimpique Marsylia oraz Richarlison – zawodnik londyńskiego Tottenhamu Hotspur i Brazylii. 

Marcin Oleksy niesamowitym golem strzelonym z półprzewrotki popisał się w spotkaniu Warty Poznań i Stali Rzeszów w ramach PZU Amp Futbol Ekstraklasy. Dzięki pięknej bramce napastnik “Zielonych” znalazł się w gronie nominowanych w plebiscycie FIFA obok m.in. Kyliana Mbappé, Richarlisona czy Théo Hernándeza. Wyczyn Oleksego jest tym bardziej spektakularny, że w przeciwieństwie do graczy, z którymi konkuruje, ma amputowaną nogę i porusza się o kulach. 

Jak wyłoniono finalistów nagrody Puskása

  • z krótkiej listy 11 bramek każdy głosujący dokonał pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru do nagrody,
  • punkty były przyznawane nominowanym w zależności od tego, gdzie zostali umieszczeni (5 za pierwsze, 3 za drugie i 1 za trzecie),
  • nagroda Puskása zostanie wręczona osobie z największą liczbą punktów,
  • jeśli finaliści zremisują na punkty, nagroda zostanie przyznana osobie, która otrzymała najwięcej głosów z pierwszego wyboru.

Patrząc na wszystkie kategorie, to dopiero druga nominacja dla polskiego zawodnika w historii całego plebiscytu. Niesamowitego gola Oleksego można obejrzeć na Youtube FIFA.

Marcin Oleksy jest zawodnikiem sekcji ampfutbolu w Warcie Poznań. Powstała ona w grudniu 2019 roku i jest pierwszą tego typu inicjatywą w stolicy Wielkopolski. Pprócz gry dla “Zielonych” jest także reprezentantem Polski – w zeszłym roku zadebiutował i pojechał na mistrzostwa świata. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / FIFA

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz