POZnań

Uniwersytet Artystyczny zainaugurował nowy rok akademicki – oficjalnie z nową patronką!

Uniwersytet Artystyczny inauguracja 8.10 (2)  Foto: materiały prasowe

Uniwersytet Artystyczny rozpoczął 102 rok działalności! Tegoroczna inauguracja była nieco inna niż wszystkie. Co prawda stacjonarna w murach Uczelni, ale niestety z ograniczeniami spowodowanymi pandemią.

Ten rok dla Uczelni jest szczególnie ważny, bo od 1 stycznia 2021 Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu nosi imię światowej sławy artystki Magdaleny Abakanowicz.

Wybór tej znakomitej artystki na patronkę szkoły nie wynikał jedynie z ogromnej sławy, którą zdobyła realizując wiele znanych dziś przedsięwzięć artystycznych na całym świecie. Zaważyło przede wszystkim jej wieloletnie zaangażowanie w propagowanie wartości naszej Uczelni. Od chwili, gdy w 1965 roku artystka przyjęła zaproszenie ówczesnego rektora PWSSP w Poznaniu, prof. Stanisława Teisseyre’a i opracowała program Pracowni Gobelinu, którą kierowała przez 25 lat. Pełniła ona do swych ostatnich dni rolę ambasadorki szkoły za granicą” – podkreślił w swoim wystąpieniu prof. Wojciech Hora.

Nowy rok akademicki to także podsumowanie tego co wydarzyło się podczas 101 roku działalności Uczelni. W trudnym pandemicznym okresie, kiedy nauka odbywała się zdalnie a do pracowni i warsztatów na spotkania z wykładowcami można było przychodzić tylko w pojedynkę, udało się zorganizować kilkaset wydarzeń artystycznych.

Nasza aktywność jako ośrodka kulturotwórczego dla miasta regionu i kraju, mimo krótkiego przyhamowania, zawiera się w ogromnej liczbie 364 wydarzeń rożnej skali i doniosłości, lecz zawsze na najwyższym poziomie artystycznym. Zorganizowaliśmy 120 wystaw, w tym 57 wystaw w ramach Miejskich Galerii UAP, które istnieją dzięki istotnemu dofinansowaniu ze środków budżetowych Miasta Poznania i które są żywym dowodem, że Poznań wspiera swoją kulturę lokalną, budującą przecież tożsamość i wizerunek naszego wspólnego domu (co przy obcięciu przez MKIDN części subwencji na działalność kulturalną nabiera niezwykle istotnego wymiaru)” – mówił Rektor.

W roku akademickim 2021/2022 naukę na Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz w Poznaniu, rozpoczęło blisko 1400 studentów z kraju i zagranicy w tym 210 na pierwszym roku. O jedno miejsce na Uczelni walczyło 7 osób. Najbardziej obleganym kierunkiem była fotografia, gdzie o jedno miejsce starło się 16 osób.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz