Aglomeracja Swarzędz

W Swarzędzu powstaje Centrum Historii i Sztuki

Swarzędz Centrum Historii i Sztuki  Foto: UMIG w Swarzędzu

Prace w dawnym budynku remizy strażackiej przy ul. Bramkowej 6 dobiegają końca. Efektem przedsięwzięcia zainicjowanego w ramach swarzędzkiego budżetu obywatelskiego, dofinansowanego ze środków unijnych będzie Centrum Historii i Sztuki. Obiekt przeszedł gruntowny remont i został w pełni przystosowany do nowej funkcji.

Centrum zostało wyposażone w najnowsze rozwiązania multimedialne i interaktywne stanowiska. Centrum cały czas pozyskuje materiały do ekspozycji muzealnej. Właśnie zakończyła się instalacja aplikacji, które przybliżą historię miasta oraz zachęcą mieszkańców do jej zgłębiania.

Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki zaprasza do zapoznania się z najważniejszymi momentami w historii miasta i regionu. Wystawa stała w dużej mierze poświęcona jest stolarstwu – wizytówce Swarzędza. Do dyspozycji zwiedzających pozostaje kilkustanowiskowa Strefa Stolarza. W jej części multimedialnej przy stanowisku leap motion można zbudować wirtualny mebel oraz poznać nazwy (także gwarowe) oglądanych narzędzi stolarskich.

Druga część to historyczna ekspozycja prezentująca fragment autentycznego warsztatu z początku XX w., katalogi wystawowe z targów meblowych, szyldy swarzędzkich rzemieślników czy dyplomy mistrzowskie. Warto wspomnieć, że SCHiS jest częścią Swarzędzkiego Szlaku Meblowego, który swoją premierę będzie miał 29 września. Dużą atrakcją jest makieta, na której zwiedzający może podświetlić ważniejsze punkty Swarzędza i odszukać swój dom. Interaktywna mapa z kolei pozwoli porównać miasto sprzed lat ze stanem obecnym.

Zasiadając w fotelu kina Rusałka, które pamiętają starsi swarzędzanie, udamy się w/na nocną przejażdżkę wokół Ratusza z początku XX w. Natomiast gdy otworzymy okiennice Wirtualnych Okien, dowiemy się, jak mieszkańcy spędzali wolny czas na przestrzeni ostatnich stu lat.

Ze strefy Wielokulturowości można wysłać elektroniczną pocztówkę prezentującą nas samych jako pierwszych mieszkańców miasta z XVII w. Ponieważ SCHiS znajduje się w starej strażnicy, nie mogło zabraknąć akcentu nawiązującego do historii budynku. Na wejściu wita nas animowany strażak zjeżdżający po poręczy. Dalej zwiedzający mają okazję wcielić się w jego postać i ugasić wirtualny pożar szalejący w wieży. Na tych, którzy przywykli do tradycyjnej formy muzeum, czekają gabloty z bogatymi zbiorami i postery opowiadające o historii miasta.

W Wirtualnych Książkach natomiast przeczytamy o ważnych postaciach regionu, powstaniu wielkopolskim, II wojnie światowej oraz historii swarzędzkiego harcerstwa. Spacer po SCHiS umilą wielkoformatowe archiwalne pocztówki i zdjęcia na ścianach. Planowana jest systematyczna rozbudowa wystawy stałej i organizacja wystaw czasowych. W 2019 r. rozpoczną się także lekcje muzealne skierowane do uczniów w różnym wieku.

Przypominamy, że Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki było zwycięskim projektem głównym Budżetu Obywatelskiego Gminy Swarzędz na rok 2017, na który udało się pozyskać dodatkowo 2,3 mln zł ze środków unijnych – co pozwoliło na dużo bogatsze wyposażenie obiektu.

Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki, ul. Bramkowa 6, www.muzeum-swarzedz.pl

Użyte w artykule zdjęcia: UMIG w Swarzędzu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz