Aglomeracja

W sobotę startuje basen letni Chwiałka oraz poznańskie kąpieliska

Kąpielisko miejskie Krzyżowniki  Foto: materiały prasowe POSiR

Od soboty mieszkańcy Poznania będą mogli korzystać z basenu letniego Chwiałka przy ul. Spychalskiego.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom poznaniaków, którzy w okresie upałów szukają wypoczynku nad wodą, dlatego zdecydowaliśmy o szybszym uruchomieniu pływalni na Chwiałce – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor POSiR.

Spragnieni letnich kąpieli na Chwiałce będą mieli do dyspozycji dwa baseny oraz brodzik z atrakcjami dla najmłodszych. Pływalnia letnia będzie działała do 31 sierpnia. W zeszłym sezonie obiekt odwiedziło ponad 45 tysięcy osób. Pływalnia letnia Chwiałka posiada basen sportowy 50-metrowy o głębokości 1,4 – 2,3 m., basen średni o głębokości 0,9 – 1,2 m. ze zjeżdżalnią oraz brodzik o maksymalnej głębokości 0,5 m wyposażony w liczne atrakcje dla dzieci. Dodatkowo odwiedzający obiekt przy ul. Spychalskiego 34 będą mogli korzystać z boisk do siatkówki plażowej. Obiekty będą otwarte od 9:00 do 19:00. Do końca czerwca wejścia na basen letni będą się odbywały przez budynek pływalni krytej, a od lipca zostanie uruchomione wejście letnie od ul. Dolna Wilda.

Cena biletu normalnego za całodzienny pobyt na Chwiałce to 10 złotych, a ulgowego (dzieci i młodzież szkolna do 18 lat, studenci do 26 roku życia, osoby niepełnosprawne z opiekunem i posiadacze Poznańskiej Złotej Karty Seniora) 8 złotych. Posiadacze Karty Rodziny Dużej mają 50-procentową zniżkę (odpowiednio: 5 i 4 złote). Dzieci do lat 3 korzystają z pływalni za darmo. Od 21 czerwca pływalnia Chwiałka uruchomi również dodatkowe godziny korzystania z basenu 50-metrowego w cenie 10 zł. za 45 minut. (w godz. od 7:00 do 9:15 oraz od 19:00). Wstęp na pływalnię będzie się w tych godzinach odbywał przez budynek basenu krytego.

Pływalnia letnia będzie nie tylko miejscem letniego wypoczynku poznaniaków. Już w piątek 28 czerwca Chwiałka stanie się areną zmagań dzieci w Junior Poznań Triathlon 2019 (w tym dniu basen będzie nieczynny), a 6 i 7 lipca na boiskach do siatkówki plażowej odbędą się finały siatkarskiego cyklu turniejów Chwiałka Volley.

Drugi z basenów letnich POSiR – pływalnia w Parku Kasprowicza wystartuje 21 czerwca.

Równolegle z basenem na Chwiałce startuje sezon kąpielowy nad poznańskimi jeziorami. Tegoroczną nowością jest oddane do użytku na ten sezon kąpielisko nad Jeziorem Kierskim – Plaża Parkowa.

Mam nadzieję, że nowe kąpielisko zyska taką popularność jak Malta, Rusałka, Strzeszynek, czy dwie pozostałe plaże nad Jeziorem Kierskim: Krzyżowniki i Kaskada – mówi dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, Łukasz Miadziołko. – Poznaniacy mają duży wybór, a my staraliśmy się przez ostatni rok zwiększyć atrakcyjność i bezpieczeństwo poznańskich kąpielisk – dodaje.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji uzupełniły na kąpieliskach sprzęt ratowniczy: łodzie, koła ratunkowe, boje i liny. Pojawiły się także nowe wieże ratownicze. Kąpieliska będą funkcjonowały do 31 sierpnia. W tym okresie, od godziny 10:00 do godziny 18:00 będą strzeżone jednocześnie przez 2 ratowników. Korzystanie z kąpielisk poza wyznaczonymi godzinami jest możliwe, ale odbywa się na własną odpowiedzialność.

Każdorazowo przed sezonem badania wody pod kątem bezpieczeństwa osób kąpiących się wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Wszystkie poznańskie kąpieliska w ocenie Sanepidu mają wodę przydatną do kąpieli. W trakcie sezonu co kilka tygodni wodę badać będzie również organizator kąpielisk, czyli Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. W przypadku wykazania nieprawidłowości i zagrożenia zdrowia, będą podejmowane interwencje, a kąpieliska zamykane na podstawie decyzji SANEPIDu.

Wypoczywający nad wodą zobowiązani są do przestrzegania obowiązujących na kąpieliskach regulaminów. Należy między innymi respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników, nie pozostawiać dzieci do lat 10 bez opieki. Na terenie kąpielisk nie wolno spożywać alkoholu. POSiR oraz służby ratownicze apelują, by po spożyciu alkoholu nie wchodzić do wody. Na terenie kąpielisk zabronione jest również grillowanie, można jednak korzystać ze zlokalizowanych w pobliżu punktów gastronomicznych. Dodatkowo w Strzeszynku Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji utworzyły specjalną strefę grillową, z której wypoczywający nad jeziorem będą mogli korzystać bezpłatnie.

W upalne dni nad jeziorami będzie można korzystać nie tylko z kąpieli wodnej i słonecznej, ale również z infrastruktury rekreacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców są między innymi wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska sportowe, place zabaw i siłownie zewnętrzne.

Kąpielisko Strzeszynek – Plaża Malibu
Kąpielisko posiada linię brzegową o długości 65 m, piaszczystą plażę oraz trawiastą polanę dla wypoczywających. Na terenie ośrodka wypoczynkowego funkcjonuje całoroczna restauracja i obiekt noclegowy. Do dyspozycji wypoczywających są także boiska do siatkówki, siatkówki plażowej, koszykówki oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. W ramach projektu „Plażojada” teren ośrodka wzbogacił się w zeszłym roku o nowy plac zabaw, siłownię zewnętrzną, pomost oraz zmodernizowane molo. W sezonie letnim plaża będzie miejscem części koncertów muzycznego cyklu #NaFalach.

Kąpielisko Kiekrz – Plaża Parkowa
Najnowsze poznańskie kąpielisko posiada linię brzegową o długości 41 m. Przy brzegu znajduje się plaża piaszczysto-trawiasta. Na terenie ogólnodostępnym, przylegającym do kąpieliska i plaży, zlokalizowany jest wybudowany w 2017 roku w ramach projektu „Plażojada” nowoczesny plac zabaw, na którym dzieci zwykle spędzają długie godziny. Tuż obok znajduje się siłownia zewnętrzna, która stanowi alternatywę dla sportów wodnych. Dodatkową atrakcją plaży są dwa pomosty.
Dla pieszych i rowerzystów zbudowano oświetloną ścieżkę, zamontowano ławki. W najbliższym sąsiedztwie mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego oferująca szeroki zestaw atrakcji dla entuzjastów sportów wodnych. Plaża powstała w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Kąpielisko Krzyżowniki na jeziorze Kierskim – Plaża Smocza
Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości 40 metrów i plażę trawiasto-piaszczystą. Na terenie plaży znajduje się pomost, plac zabaw, tor do street workoutu i siłownia zewnętrzna. W 2019 roku oddano do użytku nowy pawilon, w którym mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Nową inwestycją jest także położona w sąsiedztwie kąpieliska marina. Przy plaży będzie stał food truck z lodami, napojami i przekąskami.

Kąpielisko Kaskada na jeziorze Kierskim
Kąpielisko położone jest na południowym brzegu Jeziora Kierskiego, przy ul. Międzyzdrojskiej. Długość linii brzegowej wynosi 50 m. W pobliżu kąpieliska znajduje się restauracja oraz sezonowe punkty gastronomiczne. Funkcjonuje również wypożyczalnia sprzętu wodnego, boiska do siatkówki plażowej oraz strefa ćwiczeń street workout.

Kąpielisko Rusałka
Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości prawie 100. W tym roku piaszczysta strefa plaży została poszerzona o dodatkowe 800 m kwadratowych. Do dyspozycji wypoczywających jest również rozległy teren trawiasty. Najnowsze obiekty w obrębie kąpieliska to otwarte na początku czerwca 2019 molo oraz pomosty wybudowane na potrzeby Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i wypożyczalni sprzętów wodnych. Ponadto nad Rusałką funkcjonuje siłownia zewnętrzna, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej, boisko do gry w boccia, stacja naprawy rowerów oraz ziemny tor rowerowy. Wypoczywający mogą korzystać z kilku punktów gastronomicznych.

Kąpielisko Malta
Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości 100 metrów i plażę trawiasto-piaszczystą. Przy kąpielisku można skorzystać ze strefy do street workoutu i boiska do sportów plażowych – beach soccera i siatkówki plażowej. W pobliżu kąpieliska funkcjonuje kilka punktów gastronomicznych, nieopodal znajduje się także plac zabaw.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe POSiR

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz