Stare Miasto

W piątek komunikacja za darmo

Tramwaj, bimba  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Komunikacja publiczna za darmo, Park (ing) Day, pikniki i akcje zachęcające do ekologicznego i bezpiecznego przemieszczania się. To tylko niektóre atrakcje jakie odbędą się w czasie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu między 15 a 22 września. Wydarzenia te mają zachęcić do zmniejszenia ruchu w mieście i zanieczyszczeń w powietrzu oraz zwiększenia bezpieczeństwa i zdrowia.

Przyjęta przez Komisję Europejską tematyka tegorocznej akcji to: “Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”, a oficjalny slogan brzmi “Chodź z nami”. Tegoroczna kampania kładzie nacisk na aktywne środki transportu indywidualnego oraz korzyści, jakie mogą one przynieść naszemu zdrowiu i środowisku.

Zachęcam do udziału w zbliżających się wydarzeniach. Program jest różnorodny i każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania. – W piątek, 20 września, apeluję do skorzystania z darmowych przejazdów na liniach ZTM Poznań na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Zależy nam, aby kierowcy częściej przesiadali się na transport publiczny, który jest systematycznie i konsekwentnie rozbudowywany. Każdy pozostawiony na parkingu samochód i każda podróż wykonana rowerem, tramwajem, autobusem lub pieszo ma pozytywny wpływ na zmniejszenie smogu. Ograniczając jazdę autem dbamy także o własne zdrowie – dodaje Mariusz Wiśniewski.

Z okazji Dnia bez Samochodu w ramach ETZT (20 września 2019 r.) na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu będzie można podróżować także pociągami Kolei Wielkopolskich oraz Przewozów Regionalnych i przesiąść się na transport ZTM.

W piątek 20 września, tak jak w Poznaniu, także w obrębie województwa wielkopolskiego będzie obowiązywała możliwość przejazdu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Będzie można dojechać do stolicy Wielkopolski i przesiąść się na tramwaj lub autobus na liniach ZTM. Liczę, że wiele osób zostanie z nami na dłużej – mówi Robert Pilarczyk, zastępca dyrektora Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Osoby chcące podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w dłuższych relacjach tj. przekraczających granice województwa, będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg Taryfy Przewozowej danego Przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

W czasie ETZT promowane są zrównoważone formy mobilności, jak tramwaj, autobus lub pociąg, rower, ruch pieszy oraz wykorzystywania podczas jednej podróży z kilku środków transportu. Kampania ma na celu pokazanie korzyści: mniej utrudnień na drogach, oszczędność czasu, poprawa zdrowia, bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko, lepsza jakość powietrza czy zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów. Tegoroczne hasło kampanii – “Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy” – kładzie nacisk na aktywne środki transportu indywidualnego oraz korzyści, jakie mogą one przynieść naszemu zdrowiu i środowisku.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz