Aglomeracja

VII Konkurs na ekslibris

prace laureatow konkursu na ekslibris z roku 2013  Foto: Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich już po raz siódmy zaprasza do wzięciu udziału w Konkursie na ekslibris im. Klemensa Raczaka. Prace można nadsyłać do 23 września, a pula nagród wynosi 6000 złotych.

Ekslibris to znak właściciela danej książki, najczęściej w postaci niewielkiej kartki przyklejonej do wewnętrznej strony okładki. Zwykle jest ozdobny, wykonany w którejś z technik graficznych (drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta, litografia), z imieniem i nazwiskiem właściciela. Projektowaniem ekslibrisów zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów, a zbieranie ich jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa.

Konkurs na ekslibris zorganizowany przez Bibliotekę Raczyńskich ma za zadanie rozbudzać zainteresowanie książką, czytelnictwem oraz grafiką. Inspiracją do zorganizowania jego pierwszej edycji było przekazanie w 1995 roku przez Klemensa Raczaka, kolekcjonera i twórcę-amatora ekslibrisów, daru blisko 30 tysięcy znaków książkowych, drobnej grafiki oraz publikacji związanych z tą tematyką. Ofiarowana Poznaniowi kolekcja została włączona do zbiorów specjalnych Biblioteki Raczyńskich.

Intencją Klemensa Raczaka było popularyzowanie tej wyjątkowej formy graficznej poprzez organizowanie m.in. wystaw i konkursów, co miało także wpłynąć na powiększanie zbiorów bibliotecznych. Tak też się stało: pierwszy konkurs na ekslibris został zorganizowany w 1998 roku (“Wielkopolska w ekslibrisie”), a od edycji V (2010) konkurs nosi imię Klemensa Raczaka, zmarłego w 2008 roku.

Konkurs jest organizowany co trzy lata. Poprzednie sześć edycji pozwoliło na zgromadzenie w Bibliotece Raczyńskich zróżnicowanego pod względem techniki, tematyki i poziomu wykonania zbioru prac.

Uczestnicy tegorocznej, siódmej już edycji konkursu, mogą nadsyłać swoje prace do 23 września tego roku. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej nastąpi pod koniec października. Pula nagród to 6000 zł.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz