POZnań

Uśmiechaj się – przybywa kamer

kamery monitoring miejski  Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

W Poznaniu zamontowanych jest niemal 1.000 kamer miejskiego monitoringu. Wkrótce będzie ich jeszcze więcej. Tylko w ubiegłym roku zgłoszonych było przez operatorów monitoringu niemal 7.200 zgłoszeń o przestępstwach bądź niebezpiecznych sytuacjach.

Monitoring stanowi istotne narzędzie, pomagające miejskim służbom, zwiększa szansę na wykrycie przestępstw i wykroczeń już w momencie ich popełniania – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania – w ten sposób przeciwdziała aktom wandalizmu w miejscach obserwowanych przez kamery oraz działa prewencyjnie.

Pierwsze kamery miejskiego monitoringu zostały zainstalowane w Poznaniu w 2000 roku. Obecnie jest ich dokładnie 978. W tym roku Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania w ramach własnych przedsięwzięć inwestycyjnych, zamierza zainstalować ponad 40 nowych kamer. 

Pojawią się one między innymi na Ratajach w rejonach ul. Wioślarskiej, Obrzyca, Łabędziej, na skrzyżowaniach ulic Kruczej i Orlej oraz Św. Rocha i Serafitek, na placu pomiędzy osiedlami Jagiellońskim i Rzeczypospolitej oraz na siłowni zewnętrznej przy os. Powstań Narodowych. Zainstalowane zostaną również m.in. na: ulicy Warszawskiej, osiedlach Świerczewo i Zielony Dębiec, os. Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, os. Krzyżowniki-Smochowice, ul. Składowej, w rejonie Szacht przy wieży widokowej oraz na terenie modernizowanego placu Kolegiackiego.

Tylko w ubiegłym roku operatorzy monitoringu miejskiego przekazali służbom ogółem 7.192 zgłoszenia wymagające podjęcia interwencji. Zakończyły się one skutecznymi działaniami. Dzięki temu policjanci m. in. zatrzymali 245 sprawców przestępstw.

Na modernizację najstarszych kamer funkcjonujących w miejskim systemie monitoringu zaplanowano prawie 2.500.000 zł. Rozbudowa systemu zaplanowana na 2021 rok kosztować będzie 760.000 złotych.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / ag

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz