K U L T U R A

Turniej Białych Piór – nagrody dla zdolnej młodzieży

Turniej Białych Piór  Foto: materiały prasowe

333 uczestników ze 121 szkół wzięło udział w Wojewódzkim Turniej Białych Piór im. Ewy Gajowieckiej. W Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Poznaniu spotkali się w sobotę 13 kwietnia laureaci i wyróżnieni w literackich zmaganiach.

Wojewódzki Turniej Białych Piór to wspaniała inicjatywa, skupiająca równie wspaniałych młodych ludzi. Jesteśmy zachwyceni poziomem literackim młodych twórców. Budujące jest dla nas to, że czytanie i pisanie nie zamiera. – mówi Marian Toporski, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Poznaniu.

Najlepszą poetką z klas piątych i szóstych okazała się Iga Jaszczyńska ze Szkoły Podstawowej w Przygodzicach (I miejsce). Drugie miejsce zajęła Lena Plucińska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim, a trzecie Gabriela Wieczorek, poznanianka ze Szkoły Podstawowej nr 54. Wśród poetów z dwóch najstarszych klas szkoły podstawowej najwyżej oceniony został wiersz Natalii Rzyskiej ze Szkoły Podstawowej nr 61 w Poznaniu (I miejsce). Drugie miejsce jury przyznało Julii Kucińskiej ze Szkoły Podstawowej w Stawie, a trzecie uczniowi Szkoły Podstawowej w Skalmierzycach, Miłoszowi Majchrzakowi.

Pierwsze miejsce w kategorii proza w młodszej grupie wiekowej przypadło Zofii Chmiel ze Szkoły Podstawowej nr 62 w Poznaniu. Druga nagroda trafiła do Leny Kędziory ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupcy. Trzecie miejsce zdobyła Maja Jóskowiak z Zespołu Szkół nr 4 w Jarocinie. Wśród starszych autorów prozy triumfował Filip Marszałkowski ze Szkoły Podstawowej w Czerniejewie. Tuż za nim uplasowały się poznanianki: – Cecylia Glapińska ze Szkoły Podstawowej nr 93 (II miejsce) oraz Pola Gilewicz (III miejsce).

Podczas gali finałowej nagrodzone teksty młodych poetów i pisarzy zaprezentowali poznańscy aktorzy: Anna Toporski, Agnieszka Różańska i Łukasz Schmidt. Towarzyszyły im występy uczestników zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Poznaniu.

XLIII Wojewódzki Turniej Białych Piór był objęty patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Organizatorem konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 1. W jury zasiadły poznańskie polonistki i poetki: Emilia Hirsch, Magdalena Pocgaj i Bogna Wiczyńska.

Tegoroczna edycja była dziewiątą, która nosi imię Ewy Gajowieckiej. Ewa Gajowiecka to pomysłodawczyni Turnieju, organizatorka trzydziestu trzech jego edycji i wychowawca kilku pokoleń miłośników literatury.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz