K U L T U R A

Festiwal filmów dokumentalnych coraz bliżej

Kino Muza - Docs Against Gravity  Foto: M. Zakrzewski / Docs Against Gravity

Przed nami kolejna edycja największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce, czyli Millennium Docs Against Gravity.

Jeszcze tylko trzy tygodnie zostały do 21. Millennium Docs Against Gravity. Poznaliśmy już 12 tytułów, które znalazły się w konkursie głównym festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. W Poznaniu produkcje te zawalczą o Nagrodę Wolności.

Festiwal odbywać się będą w Poznaniu oraz w sześciu innych miastach. Przez kilka dni maja będziemy mogli obejrzeć najnowsze dokumenty z całego świata w kinie, a potem również w sieci.

Na festiwalu w samym tylko Kinie Muza wyświetlonych zostanie ponad 50 filmów poruszających m.in. tematy ze świata polityki, socjologii, kultury czy sportu – informują organizatorzy – pokazy filmów online na stronie mdag.pl rozpoczną się tuż po zakończeniu festiwalu i potrwają od 21 maja do 3 czerwca.

W tym roku w Konkursie Głównym znalazło się 12 filmów wyreżyserowanych przez 10 kobiet i 9 mężczyzn. To produkcje, których pokazy odbyły się na prestiżowych imprezach, takich jak Berlinale, czy festiwale w Sundance, Wenecji i Rotterdamie.

Część dokumentów zostanie zaprezentowana w Polsce po raz pierwszy właśnie podczas 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. Konkursowa dwunastka powalczy o Grand Prix festiwalu. W Poznaniu już po raz kolejny jednej z produkcji Konkursu Głównego zostanie przyznana Nagroda Wolności.

Zwycięski obraz, który najwierniej broni fundamentów tej wartości wybierze w Muzie trzyosobowe jury – dodają organizatorzy – w tym roku w jego skład wchodzą dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych Ewa Ewart, historyczka, edukatorka i doktor nauk humanistycznych Agnieszka Jankowiak – Maik znana szerzej jako Babka od Histy i reżyser filmów fabularnych oraz dokumentalnych, a także scenarzysta Klaudiusz Chrostowski.

Zwycięzca Nagrody Wolności otrzyma 3.000 euro.

Wśród filmów Konkursu Głównego znajdą się Sugarcane, Ibelin, Nie chcemy innej ziemi, Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu, Hollywoodgate, Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała, Agent szczęścia, Matka Vera, Nokturny, czy SR.

Zobaczymy również polskie dokumenty. Będzie to Ostatnia wyprawa w reżyserii Elizy Kubarskiej oraz Las wyreżyserowany przez Lidię Dudę.

Pierwszy z nich to historia Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi opowiedziana przez nią samą. Drugi to film, który opowiada o Asi i Marku, którzy po studiach kupili stary dom w Puszczy Białowieskiej, najstarszym lesie Europy. Pewnego dnia pojawiają się w nim Uchodźcy niechciani i w Polsce, i w Białorusi. Cała rodzina im pomaga, mimo że polskie prawo tego zabrania.

Zapraszamy na 21. Millennium Docs Against Gravity do kina Muza od 10 do 19 maja oraz od 21 maja do 3 czerwca online.

Użyte w artykule zdjęcia: M. Zakrzewski / Docs Against Gravity

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz