Łazarz

Stare zdjęcia na łazarskiej kamienicy

rynek Łazarski  Foto: Jan Kurek (materiały prasowe)

W trakcie Dni Łazarza będzie można przypomnieć sobie, jak ta dzielnica wyglądała 50 lat temu. Na ścianie bloku przy rynku Łazarskim zostanie wyświetlony film ze zdjęciami Jana Kurka z lat 60., którym będzie towarzyszył komentarz Jacka Hałasika.

W programie rozpoczynających się 27 maja 26. Dni Łazarza nie zabraknie wydarzeń przypominających przeszłość tej wyjątkowej dzielnicy miasta, która została włączona do Poznania w 1900 r. wraz z Wildą, Jeżycami i Górczynem.

28 maja o godzinie 19:00 w Akademii Umiejętności przy ul. Matejki 56/4 odbędzie się wernisaż wystawy „Wirtualny Łazarz – ludzie, miasto, tradycja”, na której będzie można oglądać historyczne zdjęcia dzielnicy pochodzące ze zbiorów Międzynarodowych Targów Poznańskich, Palmiarni Poznańskiej i prywatnych albumów mieszkańców.

W sumie na wystawie będzie można zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć, które przekazały nam Międzynarodowe Targi Poznańskie, Palmiarnia, a także osoby prywatne, w tym pasjonat fotografii znany w Internecie jako „Łazęga Poznańska” – mówi Roman Modrzyński, jeden z pomysłodawców projektu „Wirtualny Łazarz”.

Jak wyglądał Łazarz 50 lat temu, będzie można przypomnieć sobie także na rynku Łazarskim za sprawą plenerowego pokazu multimedialnego.

Kiedy usłyszałem o planowanej wystawie „Wirtualny Łazarz”, pomyślałem, że warto byłoby zdjęcia wyświetlić w przestrzeni publicznej, dotrzeć z nimi do przypadkowych osób i mieszkańców rynku, którzy na co dzień nie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych – wyjaśnia Zenon Kubiak, pomysłodawca pokazu.

W niedzielę, 31 maja o godzinie 22:00 na ścianie bloku przy skrzyżowaniu rynku Łazarskiego i ul. Lodowej zostanie wyświetlony film Jana Kurka „Trzy oblicza starego Łazarza” ze zdjęciami jego autorstwa zrobionymi w latach 60. Projekcie będzie towarzyszyć komentarz Jacka Hałasika, znanego radiowca i propagatora gwary poznańskiej, który urodził się i wychował na Łazarzu. Jego komentarz do zdjęć to przede wszystkim wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości. Hałasik opowiada, jak wyglądał park Kasprowicza w czasach, gdy nie było w nim jeszcze hali Arena, towar na rynek Łazarski przywożono wozami konnymi, a ul. Hetmańska była zwykłą wiejską drogą. Szczególnie ciekawie brzmią jego opowieści o tym, w co i gdzie bawiły się miejscowe dzieci i jaką drogą mieszkańcy Łazarza docierali na mecze Kolejorza rozgrywane wtedy na stadionie na Dębcu.

Późna godzina wynika z zapewnienia odpowiednich warunków do projekcji. Wyświetlany obraz będzie miał przekątną ponad 300 cali. Film, jak sugeruje tytuł, składa się z trzech części. Całość potrwa około 35 minut.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz