POZnań

Trwa nabór elektronicznych wniosków o 500 plus

Poznańskie Centrum Świadczeń  Foto: materiały prasowe / UMP

Od lutego do połowy marca do Poznańskiego Centrum Świadczeń wpłynęło ponad 41 tysięcy elektronicznych wniosków o świadczenie 500 plus. Osoby, które jeszcze nie złożyły dokumentów, mogą to zrobić szybko i wygodnie przez internet.

Przypomnijmy, rząd wprowadził nowe terminy i zasady składania wniosków o 500 plus. By w tym roku nie stracić prawa do świadczenia wychowawczego, należy ponownie złożyć dokumenty. 

Według obowiązujących zasad prawo do 500 plus jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. W praktyce oznacza to, że kontynuacja wypłaty świadczenia wychowawczego od czerwca 2021 roku będzie wymagała złożenia nowego wniosku. 

Dokumenty można składać drogą elektroniczną od 1 lutego, a w formie tradycyjnej – osobiście lub za pośrednictwem poczty – od 1 kwietnia. W stolicy Wielkopolski wnioski do programu 500 plus przyjmuje Poznańskie Centrum Świadczeń.

Z uwagi na trwający w Polsce stan pandemii zachęcam, aby szczególnie w tym roku skorzystać z elektronicznej drogi składania wniosku, lub w przypadku braku takiej możliwości umówić wizytę w PCŚ na konkretny termin – mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń. 

Wnioski w formie elektronicznej można składać za pomocą: portalu emp@tia, platformy ePUAP, platformy usług elektronicznych PUE ZUS, a także przez bankowość elektroniczną. 

Osoby, które zdecydują się na osobiste złożenie wniosku, mogą zarezerwować termin wizyty pod numerem telefonu 61 646 33 44 lub za pomocą formularza internetowego dostępnego pod adresem www.pcs.poznan.pl

Kiedy można spodziewać się wypłaty świadczeń? Przykładowo, 500 plus za wnioski złożone w okresie od 1 lutego do 30 kwietnia zostanie wypłacone do 30 czerwca. 

500 plus: terminy składania wniosków i wypłat świadczeń w 2021 roku

  •  Wniosek złożony od 1 lutego do 30 kwietnia – wypłata do 30 czerwca,
  •  Wniosek złożony od 1 do 31  maja – wypłata do 31 lipca,
  •  Wniosek złożony od 1 do 30 czerwca – wypłata do 31 sierpnia, 
  •  Wniosek złożony od 1 do 31 lipca – wypłata do 30 września, 
  •  Wniosek złożony od 1 do 31 sierpnia – wypłata do 31 października. 

PCŚ spodziewa się, że o świadczenie wychowawcze w Poznaniu zostanie złożonych ok. 65 tysięcy wniosków. Do 15 marca wpłynęło ich już ponad 41 tysięcy, czyli ok. 64 proc. ogólnej liczby. 

Obecnie w Poznaniu 500 plus jest wypłacane miesięcznie na ok. 90 tysięcy dzieci. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz