POZnań

Teatr Powszechny czyli dla wszystkich

Klauni - Teatr 21  Foto: CK Zamek - materiały prasowe

„Teatr powszechny” to nie nowa dostojna instytucja, lecz program z dziedziny sztuk performatywnych realizowany przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Jego ideą jest powołanie prawdziwego teatru z własnymi premierami i bieżącym repertuarem.

Klauni - Teatr 21Wyjątkowość „Teatru powszechnego” polega na prezentowaniu spektakli stworzonych w środowiskach, w których narzędzia teatralne były początkowo stosowane w celach terapeutycznych, jako środek służący pokonywaniu ograniczeń i życiowych kłopotów.

Stwarzając odpowiednie warunki techniczne, finansowe i organizacyjne, pragniemy tworzyć teatr społeczny na wysokim artystycznym poziomie, który znajdzie się w głównym obiegu życia kulturalnego – mówią koordynatorzy projektu w CK Zamek. Tytułowa „powszechność” odnosi się także do uniwersalności procesu twórczego. Uważamy, że osoba zaproszona przez terapeutę bądź opiekuna grupy do pracy w teatrze podlega takim samym procesom wyrażania siebie poprzez indywidualną kreację, jak każdy inny aktor.

Podczas jesiennego sezonu 2016 zaprezentujemy trzy premiery stworzone przez osoby, którym spotkanie z teatrem pomogło i często nadal pomaga w walce ze skutkami uzależnień, bezdomności lub ograniczeń wynikających z naturalnych procesów starzenia. Za realizację i kształt kolejnych premier odpowiadać będą zaproszeni przez nas do współpracy artyści z bogatym doświadczeniem scenicznym zdobytym w teatrach o różnorodnej stylistyce – informuje Andrzej Maszewski, koordynator projektu

Pokazany zostanie również dorobek założonego i prowadzonego od lat przez Justynę Sobczyk warszawskiego Teatru 21. To jedyny w Polsce instytucjonalny teatr tworzony przez profesjonalnych aktorów z wadami wrodzonymi. Jest o nim głośno nie tylko w Polsce, grupa zyskuje popularność na scenach i festiwalach europejskich.

Upadki - Teatr Powszechny w CK Zamek

22.09 – TEATR 21 UPADKI. ODCINEK 2, reż. Justyna Sobczyk, g. 19 Sala Wielka CK ZAMEK  / bilety: 15 zł (normalne) i 10 zł (ulgowe)

Akcja rozgrywa się w hotelu w dalekiej Mongolii. Aktorzy zdobyli pieniądze na wycieczkę all inclusive. Ekskluzywny hotel ma ofertę dla osób z dodatkowym chromosomem. Co spotka aktorów? Czy cena luksusu nie okaże się zbyt wysoka?

24.09 – TEATR 21 – KLAUNI, CZYLI O RODZINIE. ODCINEK 3, reż. Justyna Sobczyk, g. 18 Sala Wielka CK ZAMEK / bilety: 15 zł (normalne) i 10 zł (ulgowe)

Finałowy odcinek teatralnego serialu przedstawia ostatnie marzenie grupy bezrobotnych aktorów – o rodzinie. Tym razem spotykamy bohaterów w mieszkaniu treningowym. Spektakl nawiązuje do tradycji cyrku, w którym jeszcze na początku XX wieku prezentowano wszelaką odmienność. Pokazy miały charakter teatralnego show i cieszyły się ogromną popularnością.
Jak od tego czasu zmieniła się obecność osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej? Czy znaleźliśmy już sposób na integrację?

18.10 – PREMIERA! TEATR WIEM KIEDY NIE MOGĘ-  MIĘDZY JAWĄ A SNEM, reż. Małgorzata Walas i Katarzyna Klebba, g. 20 Sala Wielka CK ZAMEK / bilety: 15 zł (normalne) i 10 zł (ulgowe)

„Między jawą a snem” jest refleksją nad zagubionym czasem, historią zaprzyjaźniania się z przeszłością. Zaduma nad straconymi dniami, by móc otworzyć się na doświadczenie nowego. Materiał do przedstawienia powstał z improwizacji, pracy nad wyobraźnią, poznawania pozawerbalnych form komunikacji, różnych rodzajów ekspresji i nauki wyrażania uczuć.

24.10 – PREMIERA! GRUPA TEATRALNA NOWI W NOWYM – NA WYSYPISKU, opieka artystyczna: Ewa Szumska, g. 18.30 Sala Wielka CK ZAMEK / bilety: 15 zł (normalne) i 10 zł (ulgowe)

Wysypisko to dziwne miejsce. Mogą dziać się tu rzeczy niezwykłe. Pośród przysypanych wspomnień o tym, co było i marzeń o tym, co mogłoby się wydarzyć żyją: Malarka, Bokser, Artysta, Kolejarz, Biznesmen, Ochroniarz i Komornik. Każdy z nich szuka swojego szczęścia. Czy obecność Róży pozwoli odkryć radość i piękno w miejscu z pozoru nieciekawym? Czy dotknięcie skrzydeł tańczącego Anioła ma moc rozbudzania wiary w marzenia?

25.11 – PREMIERA! TEATR USTA USTA REPUBLIKA – TERRARIUM, g. 20 sale i korytarze CK ZAMEK / bilety: 15 (normalne) i 10 (ulgowe)

Terrarium to metafora uzależnienia od miejsca pobytu, wspólnej kultury, innych ludzi, temperatury otoczenia. To również próba przedstawienia tej wyjątkowej, unikalnej przestrzeni, zajętej przez jej okupantów, mieszkańców, najemców. Metaforą ludzkiego losu staje się mikrokosmos. Gady i płazy – mieszkańcy upiornego terrarium – to zwierzęta dość prymitywne, które doskonale odzwierciedlają poszczególne typy ludzkie. Ich zachowania odnoszą się do postaw życiowych współczesnego człowieka, przyjmującego różne strategie przetrwania na ziemi. Inspiracją dla spektaklu są refleksje płynące z lektury „Ziemi Jałowej” T.S. Eliota, budujące metaforę świata jako pułapki i ludzi – jego udręczonych mieszkańców. Spektakl będzie miał charakter instalacyjny, a publiczność odbędzie podróż przez labirynt pomieszczeń. Egzotyczny świat płazów i gadów zbudowany zostanie poprzez specjalnie skomponowane dźwiękowe światy, etiudy aktorskie oraz oryginalną scenografię.

Użyte w artykule zdjęcia: CK Zamek - materiały prasowe, Marta Ankiersztejn / CK Zamek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz