POZnań

Przyjaźniejsza Kaponiera

Otwarcie Kaponiery po remoncie 3.09.2016  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Kaponiera będzie bardziej przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Pojawi się dodatkowe oznakowanie oraz udogodnienia, które ułatwią korzystanie z obiektu zarówno osobom niewidomym, jak i poruszającym się na wózkach. Najistotniejsze zmiany zostały omówione podczas wizji lokalnej na rondzie Kaponiera z udziałem niepełnosprawnych poznaniaków, projektanta oraz przedstawicieli miasta.

Wiele elementów zostało już wdrożonych, są windy. Wkrótce będą dodatkowe udogodnienia dla osób niewidzących. Są one przewidziane w projekcie. Teraz, gdy możemy już poruszać się w konkretnej przestrzeni architektonicznej, pytamy osoby niepełnosprawne, czy te rozwiązania są wystarczające, by mogli się po tym obiekcie bezpiecznie poruszać i co ewentualnie należałoby zmienić – mówił Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Podczas wizji lokalnej omówione zostały rozwiązania na wszystkich poziomach ronda Kaponiera. Chodzi między innymi o lokalizacje pól uwagi, linii naprowadzających dla niewidomych oraz oznakowania w alfabecie Braille’a, a także dostępności poszczególnych miejsc dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Projekt był już konsultowany z Miejską Radą Społeczną ds. Osób Niepełnosprawnych. Mamy ich rekomendacje, mamy propozycje rozwiązań przewidzianych przez projektanta. Teraz na miejscu chcemy się im przyjrzeć wraz z osobami niepełnosprawnymi – mówiła Dorota Potejko, z-ca dyr. Wydziału Zdrowia ds. polityki społecznej.

Obecne podczas wizji lokalnej osoby na wózkach zgłaszały też problem zbyt nisko zawieszonych umywalek w toaletach, czy niezbyt wygodnej windy prowadzącej z peronu tramwajowego na poziom powierzchni komercyjnych.

Udogodnienia, które są najważniejsze dla niewidomych, to przede wszystkim linie naprowadzające oraz pola uwagi – na przystankach, przed schodami. Wizja lokalna oraz późniejsze konsultacje pozwoliły ustalić ich ilość i lokalizację. Pojawią się wokół ronda na poziomie -1, będą też linie odprowadzające do poszczególnych wejść i wyjść.

Nie każdy z tego korzysta, ale na przystanku idąc po takiej linii mam pewność, że nie zejdę na bok i nie wpadnę pod tramwaj. Więc ten element jest bardzo ważny, podobnie jak wypukłości ostrzegające o tym, że mamy przed sobą schody – mówi Stanisław Domański z Sekcji Krajowej Osób Niewidomych.

Wśród przewidzianych do wdrożenia rozwiązań jest też dodatkowe oznakowanie na poręczach – będą to opisy w alfabecie Braille’a mówiące o tym, w jakim kierunku dane wyjście prowadzi. Na przystankach tramwajowych są już tablice ITS z komunikatami dźwiękowymi. Dodatkowo, na poziomie -1 i -2 zainstalowana zostanie też tablica tyflograficzna, dzięki której osoby niewidome i niedowidzące będą mogły się zapoznać z całym planem Kaponiery. Ma im to ułatwić orientację w tej niełatwej przestrzeni.

Niewidomy porusza się za pomocą punktów orientacyjnych. Jako instruktor orientacji przestrzennej dla niewidomych uczę ich, jak dojść w dane miejsce bezpiecznie – mówi Danuta Wójcik, Polski Związek Niewidomych, Okręg Wielkopolski. – W tym zakresie potrzebnych jest na Kaponierze kilka zmian. Niektóre miejsca trzeba dodatkowo zabudować, by osoby niewidome nie weszły przez przypadek na ulicę.

Poznańskie Inwestycje Miejskie zapowiadają, że wszystkie uwagi i spostrzeżenia zgłoszone podczas wizji lokalnej zostaną rozważone. Te możliwe do wdrożenia zostaną wprowadzone w życie najszybciej, jak to możliwe. – Mamy już zabezpieczone środki na ten cel, wkrótce ogłosimy przetarg. Jak tylko wyłonimy wykonawcę, przystąpimy do realizacji – zapewnia Paweł Śledziejowski, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz