Ogrody

Tak będzie na Dąbrowskiego

Tak będzie na Dąbrowskiego  Foto: ZDM

Ulica Dąbrowskiego jest w tej chwili remontowana. Zmieniany będzie nie tylko asfalt, torowisko i infrastruktura. zarząd Dróg Miejskich zadba także o zieleń.

Tak będzie na Dąbrowskiego

Remont prowadzony jest na odcinku od ul. Żeromskiego do pętli Ogrody. Wzdłuż tej drogi rosną w tej chwili topole, które na dobre znikną z krajobrazu. Łącznie zostanie wyciętych 31 tych drzew.

W zamian zostanie posadzonych około 60 drzew i ponad 200 krzewów – wyjaśnia Wydział Terenów Zieleni Zarządu Dróg Miejskich – w większości będą to platany i klony polne o mniejszych koronach aniżeli topole, a z krzewów natomiast zaprojektowano cisy i berberysy.

Pracownicy Wydziału Terenów Zielni podkreślają, że lokalizacja nowych drzew związana będzie z przebiegiem sieci uzbrojenia podziemnego, a nie jest to zadanie łatwe, bowiem na tym odcinku znajduje się w pasie drogowym gęsta sieć infrastruktury podziemnej.

Drzewa, które jeszcze niedawno cieszyły oczy to topole kanadyjskie. Są one niestety krótkowieczne, kruche i łamliwe. Ze względu na układ korzeni nie bardzo nadają się one do sadzenia przy drogach.

Topole osiągnęły już swój wiek i weszły w fazę zamierania, w związku z czym ich kondycja i stan zdrowotny z każdym miesiącem, nawet bez planowanej inwestycji, ulegałaby pogarszaniu – dodają pracownicy WTZ – wymiana topól na drzewa odpowiednie dla specyficznych i trudnych warunków pasa drogowego, byłaby w najbliższym czasie i tak konieczna.

Zaplanowany remont ulicy postanowiono zatem wykorzystać do zmiany całej zieleni.

Tak będzie na Dąbrowskiego

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz