Ogrody

Słoneczko czekają zmiany

targowisko na swicie  Foto: UMP

Ryneczek na Świcie zostanie zmodernizowany. Uzgodniony wspólnie z kupcami projekt obejmuje przebudowę płyty targowiska, wymianę straganów oraz postawienie nowych kiosków. Całość ma kosztować od kilkuset tysięcy do miliona złotych. Wkrótce mają zostać też przedstawione plany dla “Słoneczka”, czyli sąsiadujących z rynkiem pawilonów handlowo-usługowych.

Dyskusja o kierunku zmian na Świcie trwała od kilku miesięcy. Przedstawiciele miasta wielokrotnie spotkali się z kupcami. W ramach konsultacji miasto przeprowadziło też konkurs architektoniczny na zagospodarowanie tego obszaru. Wzięło w nim udział 6 pracowni projektowych. Zwyciężyła koncepcja pracowni Decone, o czym pisaliśmy tutaj już jesienią 2015 roku prezentując te projekty. Zakładają one gruntowną przebudowę i reorganizację przestrzeni na Świcie. Jej realizacją miała się zająć spółka WCWI.

WCWI wypracowało projekt, który zakładał dofinansowanie ze strony miasta na poziomie 5-6.000.000 zł. Całość inwestycji miała kosztować ok. 12-13.000.000 zł. Ze względu na rozmiary i skalę modernizacji nieuniknione byłyby podwyżki opłat dla kupców o 100 do nawet 300%. Kupcy na taką propozycję nie przystali, nie uzyskaliśmy rekomendacji, by ten projekt realizować – mówił zastępca prezydenta Maciej Wudarski.

Kupcy byli zaniepokojeni całą inwestycją nie tylko ze względu na koszty i planowane podwyżki za wynajem stoisk. Realizacja miała być prowadzono jednoetapowo, co oznaczało, że musieliby opuścić to miejsce nawet na dwa lata.

Baliśmy się, że klienci przeniosą się na inny rynek i bezpowrotnie ich stracimy – dodał Ireneusz Kaczmarek, przedstawiciel kupców handlujących na Świcie – dlatego zaproponowaliśmy inne rozwiązanie, czyli remont targowiska i w kolejnym etapie modernizacja pawilonów.

Propozycja została przegłosowana jednogłośnie na spotkaniu z władzami miasta, w którym wzięło udział około 100 kupców. Wstępnie koszt remontu targowiska szacowany jest na kwotę od kilkuset tysięcy do miliona złotych. Dokładniejsze wyliczenia zostaną przedstawione w połowie września. Do tego czasu powinna zostać też podjęta decyzja w zakresie przebudowy “Słoneczka”. Projekty remontu przygotuje ZKZL, później będą one konsultowane z kupcami.

Pawilony, które w tej chwili są już w bardzo złym stanie nie mogą dalej funkcjonować. Muszą jak najszybciej przejść gruntowny remont, a część zabudowań czeka rozbiórka i odbudowa, ale zapewne w innej formie. Po modernizacji całość ma spełniać nie tylko handlowe, ale również społeczne funkcje.

Najprawdopodobniej inwestycja będzie realizowana etapowo. Być może część remontu zostanie przeprowadzona już w roku 2016. Główne prace realizowane będą w roku 2017.

Finansowanie mamy częściowo zapewnione po stronie spółki Targowiska, być może będziemy musieli się zwrócić o dodatkowe środki z budżetu miasta, ale nie będzie to kwota wyższa niż 300-500.000 zł. Jakie dokładnie środki są nam potrzebne, by zapewnić kupcom i klientom odpowiednie warunki do handlu? To będziemy wiedzieli za kilka tygodni – zapowiedział Maciej Wudarski.

Jest pomysł na Świt

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz