K U L T U R A

Sztuka współczesna w miniaturze

Praca Basi Bańdy  Foto: CSW Poznań

Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu zaprasza na wystawę do Skansenu Miniatur w Pobiedziskach. „Kolekcja” Basi Bańdy to zainteresowanie wątkiem miniatury – szkicem dającego przyjemność oglądania jednocześnie rozbudzającym apetyt na więcej.

W Pobiedziskach zobaczymy m.in. szkicownik z akwarelami, kolażami oraz rysunkami, które stanowią dla artystki punkt wyjścia do realizacji w większej skali. Na wystawie “Kolekcja” znajdzie się także kilka fotografii w niedużych rozmiarach, które – jak twierdzi Basia Bańda – chciałoby się zobaczyć większe, a także obraz i model z plasteliny stanowiące zaczątek projektów, które mają zostać wkrótce zrealizowane w większej skali.

Miniaturowe prace Basi Bańdy będą z całą pewnością interesujące same w sobie, jednakże mogą wywołać u widza pewien niedosyt. Przestrzenie, w których – na wielu płaszczyznach – prace te będą zamknięte, pozwolą jedynie na dostrzeżenie fragmentu szerszego kontekstu, tak jak np. zamknięte w szklanych gablotach szkicowniki, umożliwiające zobaczenie tylko jednego ze znajdujących się tam rysunków – mówi Joanna Tekla Woźniak, kurator wystawy.

Wernisaż odbędzie się w niedzielę 5 lipca o godz.15:00 w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach. Wystawa czynna: 6 lipca – 8 sierpnia, godz: 8:00 – 19:00

Basia Bańda, ur.1980 w Zielonej Górze. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze. Ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2006), w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego. W swoim dorobku ma wiele wystaw zbiorowych jak również indywidualnych w Polsce i Niemczech. Jej prace znajdują się w kolekcjach krajowych i zagranicznych. Obecnie jest asystentką w Katedrze Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przewodnim tematem twórczości Bańdy jest seksualność jej prace wyróżnia delikatna dziewczęca kolorystyka oscyluacja w odcieniach różu. Do swoich płócien niejednokrotnie wplata kawałki tkanin, nitki, włóczkę a całość często opatrzona jest dosadnym słownym komentarzem artystki. W 2014 roku zajęła IV miejsce w rankingu “Rzeczpospolitej” Kompas Młodej Sztuki.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz