K U L T U R A

Jak poszukiwano początków Poznania.

Ostrów Tumski  Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

Długotrwały proces prac archeologicznych na Ostrowie Tumskim, najstarszej części Poznania, realizowany był od lat 30-tych XX wieku. Trud archeologów zmienił spojrzenie, nie tylko na początki Poznania, ale także na problem narodzin Państwa polskiego.

Prace wykopaliskowe na placu katedralnym, 1938r.Od dziś w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci możemy oglądać wystawę zdjęć prezentujących historię badań archeologicznych prowadzonych na Ostrowie Tumskim.

Mottem wystawy są słowa wybitnego archeologa, prof. Witolda Henzela. Kończę życzeniem, by opublikowanie wyników dotychczasowych badań pozwoliło mojemu następcy czy następcom takie ich zaplanowanie by piastowska przeszłość Poznania mogła ujawnić się w pełnym blasku jej dawnej domniemanej także przeze mnie, stołeczności.

Skąpe wzmianki w źródłach pisanych nie oddają potęgi i znaczenia poznańskiego grodu. Dopiero dzięki wynikom wykopalisk, które odsłoniły potężne grodzisko na terenie zajmowanym dziś m.in przez Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, jasnym stało się jak istotna była rola Poznania w formowaniu państwa pierwszych Piastów. Jak wyglądały prace archeologiczne? Kto je prowadził? Na jakie problemy napotykali archeolodzy? Odpowiedź na te pytania znajdziemy na otwieranej właśnie wystawie.

Wystawa będzie czynna od 3 lipca, aż po grudzień 2015 r. Kuratorem ekspozycji jest mgr Mateusz Sikora specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących wczesnośredniowiecznej Wielkopolski.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz