Aglomeracja

Szczepionki Pfizera i AstraZeneki skuteczne również przeciwko wariantowi Delta

Labolatorium Johnson & Johnson, szczepionka  Foto: materiały prasowe / Johnson & Johnson

Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że szczepionki Pfizera i AstraZeneki są prawie równie skuteczne przeciwko dominującemu obecnie wariantowi wariantowi Delta koronawirusa jak przeciwko poprzednio dominującemu wariantowi Alfa.

W artykule opublikowanym w środę w tygodniku “New England Journal of Medicine” naukowcy z Public Health England (PHE) przyznali jednak, że jedna dawka tych szczepionek nie zapewnia wystarczającej ochrony.

Skuteczność dwóch dawek szczepionki Pfizer-BioNTech w zapobieganiu symptomów choroby spowodowanej przez wariant Delta oceniono na 88 proc. w porównaniu z 93,7 proc. przeciwko wariantowi Alfa.

Natomiast skuteczność w zwalczaniu wariantu Delta dwóch dawek szczepionki Oxford-AstraZeneca ma wynosić 67 proc. Wcześniej oceniano ją nieco niżej, na 60 proc. Skuteczność tej szczepionki przeciwko wariantowi Alfa ma wynosić 74,5 proc.

Wcześniej PHE oceniała, że jedna dawka szczepionki obu producentów jest skuteczna przeciwko wariantowi Delta w 33 proc. Obecnie oceniono ją dla Pfizera na 36 proc. a dla Astra Zeneki na 30 proc.

źródło: (PAP)

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Johnson & Johnson

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • Niestety to kolejna informacja która zamiast zachęcać do szczepień, przynosi odwrotny skutek i mamy przyrost ale ludzi negatywnie odnoszących się to tych szczepień. Czy naprawdę osoby odpowiedzialne nie potrafią logicznie myśleć?