Aglomeracja

Szczepionka Johnson&Johnson być może już w kwietniu

Labolatorium Johnson & Johnson, szczepionka  Foto: materiały prasowe / Johnson & Johnson

Dostawy szczepionek firmy Johnson&Johnson powinny zacząć się w kwietniu; mamy na nią zakontraktowane 16 mln dawek – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pytany na konferencji prasowej o szczepionki Niedzielski mówił, że obecnie Europejska Agencja Leków (EMA) podjęła przyspieszoną ocenę (tzw. rolling review) wobec dwóch kolejnych produktów. Jak wskazał, jeden z nich to szczepionka Novavax, która – według Niedzielskiego – ma “realną perspektywę dopuszczenia jej do obrotu w drugim kwartale roku”.

Drugim produktem, który wszedł w tę procedurę jest szczepionka CureVac firmy Johnson&Johnson, co do której już został złożony wniosek o dopuszczenie do obrotu – poinformował szef MZ. Tej szczepionki mamy mieć blisko 16 mln dawek – tyle mamy zakontraktowane i to są dostawy, które powinny się zacząć w zasadzie w kwietniu – podkreślił.

Zaznaczył jednocześnie, że “producenci szczepionek zaskakiwali już wielokrotnie i to raczej niekorzystnie, więc trzeba na to spojrzeć też z pewną rezerwą”.

Minister mówił również o deklaracjach firmy Pfizer o “bardzo dużym zwiększeniu tygodniowych dostaw”. “Nie będę jeszcze mówił o szczegółach (…), ale pierwsze deklaracje, które widzimy, to że te tygodniowe dostawy będą nawet dwa razy większe” – powiedział.

Mamy również rozpędzające się dostawy szczepionek firmy AstraZeneca i to wszystko powoduje, że kwiecień powinien oznaczać bardzo dynamiczny wzrost (dostaw)” – wskazał Niedzielski. Według niego, w kolejnych miesiącach “możemy spokojnie liczyć, że będziemy przekraczali liczbę szczepień rzędu 5 mln.

Zwrócił również uwagę, że “jak sobie przyjmiemy, że tym poziomem pożądanym jest zaszczepienie 60-70 proc. dorosłej populacji, czyli około 21-23 mln osób, to cały czas podtrzymujemy scenariusz, że do końca wakacji wszyscy chętni powinni być zaszczepieni”.

źródło: (PAP)

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Johnson & Johnson

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz