K U L T U R A

Światy nierzeczywiste, światy ukryte…

Lalki by Mira Smerek-Bielecka_  Foto: Va Gellery - mat. prasowe

Wystawa „Światy nierzeczywiste, światy ukryte..” Miry Smerek – Bieleckiej, to zaproszenie do iluzorycznego świata malarstwa, którego poetyka nastraja do wspomnień i refleksji. Twórczość Artystki traktuje o czasach minionych i o uczuciach z nimi związanych. Na wernisaż zaprasza Va – Gallery.

„Poetyka obrazów Mirosławy Smerek-Bieleckiej nastraja do wspomnień. We wcześniejszych okresach swojej twórczości ujmowała „wiele w prostej formie, zamykając swoje „opowieści” w kufrach, walizkach, torebkach. Charakterystyczne w jej malarstwie są cykle m.in. Walizki, Torebki, Parawany. W nowszych obrazach przedstawia scenki rodzajowe i figuralne w uproszczonym pejzażu. W swoim malarstwie odwołuje się do pokładów ludzkiej pamięci, wyobraźni i głęboko zakorzenionych archetypów.”

Wystawa obejmuje 32 obrazy, pełne niedopowiedzeń, metafor i symboli oraz trzy motywy twórczości. Pierwszy to kompozycje figuratywne z kobietami w roli głównej, których świat, Artystka odważnie obnaża, nieustannie podejmując próby ich zrozumienia. Bohaterki jej płócien są delikatne, eteryczne niczym zjawiskowe nimfy, ale też zdecydowane, drapieżne i bezwzględne w dążeniu do celu.

Drugi wątek, to prace z cyklu “Walizki” z zamkniętymi w nich opowieściami. Można w nich przechowywać swój życiorys złożony z kompletu przedmiotów, najważniejszych atrybutów tożsamości i mieć go zawsze pod ręką, w gotowości do podróży.
Trzeci wątek związany jest z podróżami Artystki, to wspomnienia między innymi z Bretanii.

Tajemnice i zagadki, którymi nasycona jest twórczość Artystki, zostają skrzętnie ukryte za parawanem, w walizce, czy wnętrzu pełnym lalek, klaunów i pierrotów. W jej twórczości widać także zafascynowanie człowiekiem, jego wnętrzem, problemami natury emocjonalnej w relacjach międzyludzkich i z otoczeniem. Odważnie pokazuje świat ludzkich – głównie kobiecych przeżyć, lęków, obaw, nastrojów.

W sztuce istnieje triada: twórca, dzieło, odbiorca. Zapis na płótnie uczuć i emocji Miry Smerek – Bieleckiej jest ekstraktem subiektywnych odczuć i przeżyć Artystki. Przedstawia jednoczesną wizję rzeczywistości i ułudy, postrzeganych przez pryzmat jej wrażliwości. Jest zaproszeniem do świata imaginacji i zanurzenia się w nim z zachowaniem indywidualnej perspektywy. Dzieło ma za zadanie wzbudzić emocje u odbiorcy. Zachwycić, porwać i wzruszyć. Poruszyć ducha.

Mira Smerek – Bielecka to absolwentka Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom otrzymała w 1979. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki w 1984 roku oraz Rady Miasta Olsztyna. Posiada odznakę Zasłużonego działacza Kultury Warmii i Mazur oraz Srebrny Krzyż Zasługi otrzymany w 2009 roku. Autorka ponad 40 wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych.

Autorka zapowiedzi wystawy: Natalia Majchrzak

Użyte w artykule zdjęcia: Va Gellery - mat. prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz