Pobiedziska

Świąteczna Paczka od Sąsiada

„Dobro to nie jest wiedza, to jest czyn”. Kierując się maksymą francuskiego noblisty Romaina Rollanda, mieszkańcy gminy Pobiedziska po raz 8 organizują w grudniu świąteczną pomoc ponad podziałami politycznymi, religijnymi i społecznymi. Przez ponad 2 tygodnie w kilkunastu punktach, m.in. w lokalnych sklepach oraz szkołach, zbierają trwałe produkty żywnościowe i słodycze. W niedzielę, 20 grudnia podczas finału akcji blisko 100 wolontariuszy przygotuje i dostarczy paczki swoim sąsiadom – osobom potrzebującym i samotnym. W latach 2008-2014 rozdano ich ponad 800 sztuk. W tym roku wsparcie otrzyma ponownie minimum 180 rodzin. Tegoroczna edycja akcji poświęcona jest pamięci Urszuli Wiśniewskiej, przedwcześnie zmarłej wicedyrektor Zespołu Szkół w Jerzykowie.

W grudniu mieszkańcy gminy Pobiedziska już po raz 8 zorganizowali „Świąteczna Paczka od Sąsiada” – całkowicie oddolną, powstałą z potrzeby serca akcję charytatywną. W sklepach na terenie gminy Pobiedziska, jak również w Zespole Szkół w Jerzykowie oraz Szkole Podstawowej w Biskupicach czy też w kościołach od 5 do 20 grudnia są zbierane trwałe produkty żywnościowe i słodycze. Trafią one do najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy oraz do osób samotnych.

Organizatorami „Świątecznej Paczki od Sąsiada”, w której uczestniczy w tym roku blisko 100 wolontariuszy w każdym wieku, są organizacje pozarządowe działające w gminie Pobiedziska.
W tym roku w akcję zaangażowały się takie podmioty jak: Koło Gospodyń Wiejskich w Biskupicach, Stowarzyszenie Gmina Pobiedziska w Europie, Stowarzyszenie Zawsze Razem, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Biskupicach, Szkoła Podstawowa w Biskupicach, Stowarzyszenie Przedsiębiorców w Pobiedziskach, Zespół Szkół im. Królowej Jadwigi w Jerzykowie, Forum Pobiedzisk i gazeta Puls Pobiedzisk. Inicjatywę wspierają także od samego początku miejscowi lekarze rodzinni, duchowni oraz właściciele lokalnych sklepów i galerii handlowych.

W 2008 roku w ramach pierwszej edycji „Świątecznej paczki od sąsiada” kilkanaście osób przygotowało 55 paczek dla mieszkańców sołectw Jerzykowo i Biskupice. W kolejnym roku udało się zebrać produkty dla 64 rodzin. Od 2012 roku teren akcji obejmuje już całą gminę i z roku na rok przyłącza się do niej coraz więcej wolontariuszy. W 2013 roku obdarowano paczkami 166 rodzin, a w ostatnim aż 181. Akcja mieszkańców podpoznańskiej gminy już od kilku lat z sukcesem przyciąga i integruje osoby o bardzo różnym wykształceniu, poglądach politycznych i religijnych, statusie społecznym czy

wszystkim dobrej woli i własnego, osobistego zaangażowania. Tegoroczną edycję „Świątecznej paczki od sąsiada” postanowiono poświęcić pamięci pani Urszuli Wiśniewskiej. Przedwcześnie zmarła nauczycielka oraz wicedyrektor Zespołu Szkół w Jerzykowie, mimo przewlekłej, bardzo bolesnej choroby, była człowiekiem ogromnego serca oraz jedną z najbardziej aktywnych animatorek działalności charytatywnej w gminie Pobiedziska.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz