K U L T U R A

Świat około 966 roku – na rozpoczęcie jubileuszu

Genius Loci - Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim  Foto: Tomasz Dworek

Jak wyglądał świat przed tysiącem lat będzie można dowiedzieć się ze specjalnego kalendarza, który przygotował Rezerwat Archeologiczny Genius Loci inaugurując rocznicę przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Podczas piątkowej uroczystości  rozpoczęcia roku jubileuszowego zaprezentowana zostanie także rzeźba łodzi wykonana z fragmentów tysiącletnich dębów.

Dębowa łódź - rzeźba z Rezerwatu Archeologicznego na Ostrowie TumskimDębowa łódź wykonana z drewna pochodzącego z konstrukcji budowanych w X wieku, symbolicznie wprowadzi Rezerwat Archeologiczny Genius loci w uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski. Rzeźba wykonana została przez Pracownię Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pod kierunkiem prof. Kazimierza Raby i Łukasza Gruszczyńskiego.

Wystawa nawiązuje do chrześcijańskiej symboliki łodzi i jej wczesnośredniowiecznej ikonografii. Ekspozycja zainauguruje pierwszy etap obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Wernisaż połączony zostanie z promocją książki pt. „966 – Pamięć w dębie zachowana”

Planowane jest także otwarcie wystawy plenerowej „Świat około 966”, ekspozycja przybierze formę „kalendarza ulicznego”

Publikowane co miesiąc postery opowiadać będą co działo się w drugiej połowie X wieku w ówczesnym świecie zarówno w jego centrum jak i na rubieżach? Kalendarz uliczny „Świat około 966” stworzy możliwość realizowania wędrówki w czasie i przestrzeni, odkrywania co miesiąc nowych zakątków, poznawania arcydzieł sztuki, architektury i techniki sprzed ok. 1050 lat.

Kolejne części kalendarza wieszane będą co miesiąc naprzeciwko siedziby Rezerwatu Archeologicznego na Ostrowie Tumskim. Otrzymać będzie można także specjalną teczkę do gromadzenia materiałów informacyjnych, które mamy zamiar udostępniać w kolejnych miesiącach – informuje Łukasz Bartkowiak z Muzeum Archeologicznego.

Grafika z Wystawy Świat około „966”

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz