Aglomeracja Swarzędz

Super centrum kształcenia młodzieży otwarto w Swarzędzu

Centrum Kształcenia Praktycznego  Foto: Powiat Poznański

Najnowocześniejsze w kraju Centrum Kształcenia Praktycznego otwarto dziś przy Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu. Obiekt kosztował 34 miliony złotych, z czego 18 – inwestor Powiat Poznański otrzymał z Unii Europejskiej. Za taką kwotę w 18 specjalistycznych pracowniach młodzież będzie uczyć się w 30 zawodach.

Warunki, jakie dajemy naszym uczniom, zarówno do nauki zawodu, jak i zdobywania wykształcenia ogólnego sprawiają, że o jedno miejsce w szkole branżowej ubiega się nawet pięciu uczniów, a w technikum trzech – mówi starosta Jan Grabkowski.

W obiekcie funkcjonuje 18 supernowoczesnych, specjalistycznych pracowni do nauki zawodu, stacja obsługi diagnostycznej z garażem oraz część hotelowo-gastronomiczna także służąca nauce zawodu. Na parterze z kolei urządzona jest recepcja hotelowa z zapleczem gastronomicznym i pokojami hotelowymi.

W supernowoczesnym Centrum zajęcia będą odbywać się nawet na dachu budynku, gdzie zamontowano najnowocześniejsze solary słoneczne i panele fotowoltaiczne.

Cały budynek nowego CKP jest przystosowany dla niepełnosprawnych. Centrum jest wyjątkowe, ponieważ kształci w specjalnościach IT. Ale nie tylko.

Będzie można się tu kształcić w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, monter mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, czy kucharz, technik mechanik elektryk – wymienia Przemysław Jankiewicz, dyrektor ZS nr 1 w Swarzędzu. – Niektóre pracownie mają tak nowoczesny sprzęt, że właściciele firm będą mogli nam go pozazdrościć.

Otwarcie CKP odbyło się w międzynarodowej obsadzie. Na zaproszenie starosty poznańskiego w Swarzędzu pojawiła się Miroslava Smirnova – przewodnicząca Kijowsko-Swiatoszyńskiej administracji państwowej, Cora-Jeanette Hermenau – pierwszy zastępca prezydenta Regionu Hanower oraz dyrektorzy szkół partnerskich z Niemczech i Petersburga.

Użyte w artykule zdjęcia: Powiat Poznański

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz