Aglomeracja

Stworzenia Pana Smolenia gotowe do zimy!

Kompania Wolontariuszy  Foto: materiały prasowe

Kilkudziesięciu wolontariuszy pomagało w pracach remontowych w budynkach Fundacji Stworzenia Pana Smolenia. Udało się m.in. przygotować na zimę stadninę, w której odbywają się zajęcia rehabilitacji poprzez hipoterapię.

Kompania Wolontariuszy Foto: materiały prasoweFundacja Smolenia już od 6 lat pomaga dzieciom i dorosłym z dysfunkcjami fizycznymi i intelektualnymi, prowadząc hipoterapię. Zajęcia z koniem-terapeutą dają wyjątkowe efekty. Podopieczni doświadczają wtedy wielu bodźców, reakcji równoważnych i pracy mięśniowej, co nie byłoby możliwe na żadnej sali rehabilitacyjnej. Wielkim terapeutycznym atutem jest też radość wynikająca ze spotkania z przyjaznym i cierpliwym zwierzęciem.

Jednak aby podopieczni Fundacji mogli w komfortowych warunkach odbywać hipoterapię, konieczne były prace remontowe na terenie ośrodka, których pracownicy organizacji nie byli w stanie wykonać samodzielnie. Z pomocą przyszła Kompania Wolontariuszy, w ramach programu realizowanego w Kompanii Piwowarskiej. Ponad 40 osób spędziło wspólnie dzień w stadninie, by pomóc zabezpieczyć ją przed zimą.

Odmalowano ścianę stajni i drewnianą konstrukcję podtrzymującą dach, powstało nowe ogrodzenie, a stara część została oczyszczona i pomalowana. Dzięki pracy wolontariuszy osoby odwiedzające wita odnowiona brama wjazdowa. Dodatkowo wokół miejsca na ognisko rozplantowano prawie 30 ton ziemi – teren jest równy, bezpieczny, a na wiosnę pokryje go trawa. Niektórzy wolontariusze przyjechali do Fundacji z dziećmi, które chętnie pomagały w pracach remontowych oraz wydziergały z kolorowej wełny „przeszkadzajki” dla koni. Przedmioty te pomogą przyzwyczajać zwierzęta do niespodziewanych ruchów i dźwięków, tak by stały się odporne na podobne bodźce i podczas terapii nie reagowały nerwowo.

Kompania Wolontariuszy_Fundacja Smolenia Foto: mat. prasowe

Wolontariat pracowniczy to jedna z najcenniejszych form pomocy Fundacji. Bezpośredni pobyt w ośrodku daje rzeczywisty obraz tego, jak funkcjonujemy, jakie mamy cele, potrzeby. W trakcie wspólnej pracy następuje wzajemne przekazanie wiedzy, wymiana doświadczeń mówi Joanna Regulska z Fundacji Smolenia.

Fundacja Stworzenia Pana Smolenia została powołana w 2007 roku z inicjatywy aktora kabaretowego Bohdana Smolenia. Jej głównym celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym poprzez prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych. Ośrodek dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą terapeutyczną, stałym zespołem wolontariuszy i 10 końmi. Wśród podopiecznych Fundacji znajduje się około 100 osób, które nie tylko mają zajęcia terapeutyczne, ale również uczestniczą w olimpiadach specjalnych, pokazach konnych (np. Cavaliadzie) oraz imprezach organizowanych na terenie ośrodka, takich jak pikniki czy bale.

Wolontariusze w Fundacji Pana Smolenia  Foto: KP

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz