BizNews

Stumilionowa opona z poznańskiej fabryki Bridgestone

Stumilionowa opona z poznańskiej fabryki Bridgestone  Foto: mat. prasowe
                                    

W poznańskiej fabryce Bridgestone powstaje każdego dnia około 30.000 sztuk różnych opon. Dzisiaj została wyprodukowana stumilionowa opona. Nie trafi ona jednak na drogi, a specjalnie opisana zostanie na pamiątkę w zakładzie.

Proces produkcji opon, który przeszła również nasza stumilionowa jubilatka, jest złożony – mówi Paweł Nowaczyk z Bridgestone Poznań – wulkanizacja opony trwa około 20 minut, jednak do czasu produkcji należy doliczyć także wcześniejsze działania, takie jak opracowanie koncepcji, przygotowanie specjalnej mieszanki składającej się m.in. z kauczuku naturalnego, syntetycznego, sadzy,  krzemionki i kilkudziesięciu innych składników, przycięcie komponentów, konfekcjonowanie, oklejenie, a także sprawdzenie.

                                    Ta szczególna dla historii poznańskiej fabryki opona waży około 11 kg i ma 20 cali średnicy. To model Bridgestone Potenza S001. Jak podkreślają pracownicy powstanie tej jubileuszowej opony jest pewnym symbolem zarówno dla Bridgestone Poznań, jak i dla samego miasta.

Bridgestone zatrudnia ponad 1.700 pracowników i jest jednym z największych pracodawców w regionie. Blisko połowa zatrudnionych tutaj osób mieszka w Poznania lub najbliższej okolicy.

Stolica Wielkopolski jest miastem, które ma duży potencjał, a łącząc go z myślą technologiczną Bridgestone, możemy nieustannie rozwijać produkcję opon na światowym poziomie – dodaje Paweł Nowaczyk – to właśnie w Poznaniu miała miejsce m.in. europejska premiera produkcji opon Run Flat.

W najbliższych dniach wszyscy pracownicy Bridgestone Poznań podpiszą się na certyfikacie nowego produktu. Później jubileuszowa opona dołączy do grona innych historycznych eksponatów takich, jak pierwsza opona, opona nr 1.000.000, czy pierwsza opona typu RunFlat. Wszystkie są prezentowane na terenie zakładu.

Fabryka Bridgestone działa w Poznaniu od 18 lat. Rozbudowywano ją kilkakrotnie, a ostatnią inwestycję, wartą 429.000.000 złotych, zakończono w 2014 roku. Fabryka zajmuje powierzchnię 25 ha. Produkowanych jest tutaj niemal 500 rodzajów opon. Trafiają one do 44 krajów na całym świecie, przede wszystkim Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, ale także do dalszych lokalizacji, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Hong Kong.

Obecnie jesteśmy jednym z producentów opon o najwyższych parametrach jakościowych skierowanych do prestiżowych odbiorców takich, jak Porsche i Maserati – podkreśla Paweł Nowaczyk – celebrując moment powstania jubileuszowej opony, chcielibyśmy docenić zaangażowanie osób, które mają swój udział w tworzeniu historii firmy, a tym samym historii Poznania.

Stumilionowa opona z poznańskiej fabryki Bridgestone

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz