Sport

Startuje cykl City Trail

City Trail Poznań - bieg 3  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

12 października rozpoczyna się ósma już edycja cyklu biegów przełajowych City Trail z Nationale-Nederlanden w Poznaniu.

Na cykl składa się sześćdziesiąt biegów na 5 km – po sześć w każdej z dziesięciu lokalizacji (poza Poznaniem są to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Szczecin, Trójmiasto i Warszawa i Wrocław). Edycja 2019/2020 potrwa do 29 marca 2020.

Początki City Trail sięgają 2009 roku, kiedy to dwaj studenci poznańskiej AWF – Piotr Książkiewicz i Piotr Bętkowski – wpadli na pomysł zorganizowania biegów mających pomóc w budowaniu formy na wiosnę.

Nasze pierwsze zawody odbyły się 9 stycznia 2010 roku, a do dzisiaj zorganizowaliśmy nad poznańską Rusałką 63 biegi na dystansie 5 km – podkreśla Piotr Bętkowski. – Doświadczenie zdobyte przez trzy edycje biegów w Poznaniu wykorzystaliśmy w nowych lokalizacjach, które były mniejsze pod względem frekwencji, co pozwoliło nam na szybki rozwój i dołączanie kolejnych miast. Od października 2012 roku byliśmy w pięciu lokalizacjach, a w kolejnym sezonie – już w dziesięciu.

City Trail to cykl Grand Prix, w którym do końcowej klasyfikacji liczą się cztery najlepsze wyniki z danego miasta. Najszybsi są nagradzani po zakończeniu sezonu na uroczystej ceremonii podsumowującej edycję. Również wtedy rozdawane są pamiątkowe medale – dla wszystkich, którzy ukończą co najmniej cztery biegi – i tutaj mogą to być cztery imprezy w różnych lokalizacjach. Biegacze mogą dodatkowo rywalizować w klasyfikacji drużynowej. Zespoły mogą składać się z dowolnej liczby zawodników, ale punktują cztery najszybsze osoby (kolejni zawodnicy automatycznie tworzą kolejny skład). W każdym z miast nagrodzone zostaną trzy najszybsze zespoły. W poprzedniej edycji do rywalizacji zgłoszono 216 drużyn.

Możliwość udziału w sześciu biegach w jednym mieście to koszt 99 zł. Dodatkowym elementem karnetu będzie zimowa czapka do biegania. Jest też opcja dopłacenia 10 zł i skorzystania z pakietu Premium, który zawiera stały chip do pomiaru czasu, dzięki czemu wystarczy pojawić się w biurze zawodów tylko raz w ciągu edycji.

Zawodnicy startujący w City Trail mają możliwość startowania charytatywnego i wsparcia Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która zajmuje się pomocą krzywdzonym dzieciom. Pakiet charytatywny oznacza dopłacenie 15 lub 30 zł do podstawowej opłaty startowej (w biegu głównym) oraz 5 lub 10 zł w biegach dziecięco-młodzieżowych. W poprzednim sezonie organizatorzy przekazali na rzecz Fundacji 50 000 zł. Aktualnie po niespełna 5 tygodniach trwania zapisów zebrane są już blisko 43 000 zł.

Terminy biegów sezonu 2019/2020 w Poznaniu:

12 października
30 listopada
21 grudnia
18 stycznia
22 lutego
28 marca

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz