K U L T U R A

Spacer po Cytadeli w poszukiwaniu śladów Fortu Winiary

Spacer po Cytadeli w poszukiwaniu śladów Fortu Winiary  Foto: Stowarzyszenie Reduta

Spacer po Cytadeli w poszukiwaniu śladów Fortu Winiary Foto: Stowarzyszenie RedutaWraz ze Stowarzyszeniem REDUTA zapraszamy na niedzielną wyprawę pełną przygód. W niedzielę na kolejny spacer wśród reliktów naszego pięknego niegdyś fortu.

Każdy poznaniak zna Cytadelę jako park i miejsce pamięci, my chcemy pokazać ją jako cień potężnego niegdyś fortu, doskonałego dzieła sztuki inżynierskiej – wyjaśniają organizatorzy niedzielnego spaceru – opowiemy wam czemu służył i jak wyglądał ten największy z europejskich fortów. Uczestnicy spaceru z pewnością usłyszą wiele opowieści i anegdot, ale będą także mieli okazję podejrzeć plany fortyfikacji oraz liczne zdjęcia. Być może uda się wyjaśnić tajemnice podziemnych tuneli?

Opiszemy też, jakie błędy zawiera wydany niedawno Spacerownik Poznański, a także wyjaśnimy kim był niejaki Kaponier i dlaczego tak mało znana postać jest patronem najważniejszego ronda w naszym mieście – zachęcają organizatorzy.

Ten niedzielny spacer to gratka dla wszystkich, którzy są ciekawi dlaczego Poznań był tak ważny dla Prusaków, co wspólnego ma Poznań z Hong-Kongiem, gdzie można zobaczyć ślady niemieckiego czołgu, czy którędy wjechały do fortu rosyjskie czołgi w 1945. Wyprawa na Cytadelę pozwoli także wyjaśnić dlaczego Aleja Niepodległości jest taka łukowata, bądź skąd wzięło się obelżywe “ty luju!”

Warto odpowiednio przygotować się na wyprawę. Po pierwsze trzeba się nastawić na przeżycie być może niezwykłej przygody, podczas odkrywania tajemnic Poznania. Ponieważ niektóre miejsca mogą być lekko podmokłe, mimo świątecznego dnia warto założyć buty turystyczne.

Spotykamy się u stóp schodów głównego wejścia do parku, w miejscu, gdzie zbiegają się Aleja Niepodległości i ulica Armii Poznań przy armatach. Wyprawa wyruszy o godzinie 11:00. Spacer zakończy się około godziny 14:00.

/

Zapraszamy również do lektury naszego Kalendarium na dzień 3 września, w którym również mowa jest o fortyfikacjach. Decyzja podjęta przez Cesarza Wilhelma II w 1902 roku była bardzo ważna dla Poznania. By przejść do Kalendarium kliknij tutaj.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz