BizNews

Solaris w ręce Hiszpanów i… Polskiego Funduszu Rozwoju

solaris urbino 10,5  Foto: Solaris

Hiszpańska grupa CAF przejęła 100% udziałów w spółce Solaris Bus & Coach. CAF natomiast zawarł wstępne porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju, który ma objąć 35% udziału firmie Solaris.

Inwestycja firmy CAF w Solarisa jest potwierdzeniem realizacji naszej wizji wzrostu i otwiera nowe, strategiczne rynki dla CAF – mówił Andrés Arizkorreta, prezes i dyrektor generalny CAF – razem z Solarisem chcemy być liderem w zakresie rozwiązań miejskiej mobilności wykraczających poza pojazdy szynowe, szczególnie w segmencie elektromobilności.

Andrés Arizkorreta dodał także, że chce nadal wykorzystywać i rozwijać markę Solaris, a także zachować jej polski charakter.

Firma CAF to hiszpański producent, z ponad stuletnią historią, notowany na hiszpańskiej giełdzie. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych. Pojazdy transportu publicznego produkowane przez grupę CAF znane są m.in. w Europie, USA, Ameryce Południowej, Azji oraz w krajach Afryki Północnej.

To nie była dla mnie i mojej rodziny łatwa decyzja – przyznała Solange Olszewska, założycielka firmy Solaris Bus & Coach – kiedy wraz z mężem ponad 20 lat temu zakładaliśmy nasze przedsiębiorstwo, postawialiśmy wszystko na jedną kartę, zainwestowaliśmy całe nasze prywatne oszczędności i z grupą 36 śmiałków, pierwszych zatrudnionych pracowników, porwaliśmy się, jak wielu wtedy uważało, z motyką na słońce.

Po 22 latach działania Solaris zatrudnia blisko 2.500 osób, jest aktywny na 32 rynkach w Europie i poza nią, gdzie jeździ blisko 17.000 pojazdów z symbolem zielonego jamnika.

Grupa CAF przejmując wszystkie udziały w spółce Solaris zawarła równocześnie wstępne porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju, na podstawie którego obejmie on pakiet mniejszościowy w firmie Solaris (35%).

Użyte w artykule zdjęcia: Solaris

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz