BizNews

Solaris testowany w Wiedniu

solaris urbino 12 hydrogen  Foto: Solaris

Produkowany pod Poznaniem autobus solaris urbino 12 hydrogen trafił właśnie na testy do Wiednia. Każdego dnia po stolicy Austrii jeżdżą 53 autobusy tej marki. Solaris od 2003 dostarczył do tego kraju niemal 400 autobusów.

Solaris jest obecny w Austrii od 2003 roku i dostarczył dotychczas blisko 400 autobusów do 40 miast.
53 z tych pojazdów kursuje na co dzień w Wiedniu i na jego przedmieściach, w tym na specjalnych
liniach dowożących pasażerów na największe austriackie lotnisko.

Autobus wodorowy z fabryki Solarisa testowany był już w polskich, niemieckich i włoskich miastach. Teraz przyszedł czas na miasto walca. Wiedeński przewoźnik rozpoczął już testy pojazdu, które potrwają do 12 czerwca.

Solaris urbino 12 hydrogen swoją premierę miał dokładnie rok temu. Od tego momentu spółka otrzymała zamówienia na 57 tych autobusów z Niderlandów, Niemiec oraz Włoch.

Pierwsze pojazdy jeszcze w tym roku zostaną dostarczone do Bolzano, Kolonii oraz Wuppertal – informuje Mateusz Figaszewski z Solaris Bus & Coach.

Prezentowany obecnie autobus ma być bardzo przyjazny dla środowiska. Jedynymi produktami ubocznymi ich eksploatacji są ciepło i para wodna. Pojazdy nie generują do środowiska absolutnie żadnych szkodliwych substancji.

Pojazdy te wykorzystują zestaw ogniw paliwowych o mocy 70 kW. Wodór gromadzony jest w postaci gazowej w pięciu zbiornikach na dachu autobusu o pojemności 1.560 litrów. Energia potrzebna do napędzania autobusu powstaje w ogniwie paliwowym, do którego dostarczany jest wodór przetwarzany w energię elektryczną, a ta z kolei zasila bezpośrednio jednostkę napędową autobusu, którą stanowi oś z elektrycznymi silnikami. Dodatkowym magazynem energii elektrycznej są zastosowane baterie.

solaris urbino 12 hydrogen Foto: Solaris
Użyte w artykule zdjęcia: Solaris

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz