Stare Miasto

Sobota 4:53 – pierwszy tramwaj na Kaponierze -2

Tramwaj - Rondo Kaponiera - poziom -2  Foto: Urząd Miasta Poznania

Poznańskie Inwestycje Miejskie, uzyskały pozwolenie na użytkowanie całości Kaponiery, a tym samym możemy już korzystać także z przystanków Pestki na poziomie -2. Jak zapowiada prezydent Maciej Wudarski w niedalekiej przyszłości powstaną też sklepy i punkty gastronomiczne. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze uruchomienia parkingu samochodowego i rowerowego zlokalizowanych na poziomach -1 i -2.

Rondo Kaponiera - ruchome schody

Dwukilometrowym przedłużeniem trasy PST do Dworca Zachodniego PKP tramwaje jeżdżą od ponad 3 lat, jednak dopiero teraz będą zatrzymywać się na przystanku na najniższym poziomie Kaponiery. Pierwszy tramwaj pojawi się tam w sobotę o godzinie 4:53.

Na przystankach zainstalowane zostały również tablice świetlne, w ramach systemu ITS, informujące pasażerów o czasie i rodzaju nadjeżdżających tramwajów.

Jak zapewnia Piotr Snuszka z Poznańskich Inwestycji Miejskich cała infrastruktura została przetestowana pod kontem osób niepełnosprawnych. Udogodnień będzie więcej niż zakładał pierwotny projekt inwestycji. Oprócz wind, będą też toalety przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych, tabliczki w alfabecie Braille’a, plany tyflograficzne oraz oznaczenia dotykowe dla osób niedowidzących i niewidomych. Projekt ułatwień został uzgodniony ze społeczną radą ds. osób niepełnosprawnych, a jego wdrażanie rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Na poziomie -1 uruchomiony zostanie Punkt Obsługi Klienta ZTM, w którym będzie można kupić bilet okresowy czy doładować tPortmonetkę. Docelowo POK Kaponiera zastąpi punkt mieszczący się obecnie na moście Teatralnym.

Rondo Kaponiera - poziom -2

Z czasem w pomieszczeniach zlokalizowanych na obu podziemnych poziomach obiektu pojawią się punkty handlowe i gastronomiczne.

Zainteresowanie tymi powierzchniami już teraz jest duże. W pierwszej kolejności wynajęte zostaną 4 lokale na poziomie -1. Mają one powierzchnię od 60 do ponad 500 m2. W kolejnym etapie wynajętych zostanie 5 lokali na poziomie -2 – informuje Michał Prymas, członek zarządu ZKZL.

Dodatkową atrakcją będzie zabytkowa część Kaponiery, która poddana zostanie rewitalizacji.

Pomieszczenia, które w pierwotnej wersji projektu miały być zabetonowane, zostaną wyeksponowane za szklaną przesłoną na poziomie -2. Prace związane z konserwacją ścian, sklepień i posadzek, z udrożnieniem wentylacji i zabezpieczeniem siedlisk nietoperzy rozpoczną się po formalnym zakończeniu realizacji umowy z generalnym wykonawcą przebudowy Kaponiery.

Użyte w artykule zdjęcia: Urząd Miasta Poznania

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz