K U L T U R A

Secesja Pod czarnym kotem

Secesja w Poznaniu  Foto: Paweł Leśniewski / fotoportal.poznan

Nie trzeba podróżować do Wiednia, by cieszyć oczy secesją. Wystarczy przejść się ulicami Poznania, podnieść głowę i zobaczyć prawdziwe skarby – misternie rzeźbione balkony, dekoracje na murach, niepowtarzalne detale.

Secesja w Poznaniu Od paru lat widać coraz silniejsze zainteresowanie architekturą i urbanistyką. Sposoby opowiadania o obu tych dziedzinach są różne: od bezrefleksyjnych zachwytów, przez akademickie opracowania po miażdżącą krytykę. Łatwo zauważyć, że dopiero uczymy się pisać i rozmawiać o dziedzinach, które przez wiele lat nie były przedmiotem rzeczowych dyskusji i rozmów.

Jak pisać o architekturze i ją pokazywać? Jakie powinny być proporcje między obrazem a opisem? Jak opowiadać o architekturze dawnej, a jak o współczesnej? Te pytania padną podczas rozmowy wokół książki Secesja w Poznaniu – bogato ilustrowanego kompendium wiedzy o secesyjnych budynkach, ich autorach i epoce, w której tworzyli.

Zamiarem autorów tej pięknej, albumowej publikacji jest zwrócenie uwagi na ginące na naszych oczach zabytki architektury i rzemiosła. Na szczęście coraz więcej kamienic odzyskuje dawny blask, co pieczołowicie odnotowują zamieszczone w książce zdjęcia i ilustracje. Nowe, poprawione wydanie zawiera nie tylko kolejne przykłady pięknej architektury, ale także dokumentuje jej renowację, a dzięki zamieszczonej mapie pozwala na wędrówkę szlakiem poznańskiej secesji.

Gośćmi spotkania będą autorzy książki: Jan Skuratowicz, Magdalena Adamczewska i Piotr Walichnowski oraz Jakub Głaz – krytyk architektury.

Spotkanie odbędzie się w środę 27 lipca o godzinie 19.00 w Winiarni Pod czarnym Kotem przy ul. Wolsztyńskiej 1.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz