K U L T U R A

Folklor na scenie, ulicy i… torach kolejowych

Światowy Przegląd Folkloru Integracje - Poznań, Stary Rynek 14.08.2010 r.  Foto: Piotr Rychter

W Parowozowni PKP z udziałem ponad  trzystu tancerzy z różnych zakątków świata odbędzie się finał szesnastej edycji Światowego Przeglądu Folkloru „Integracje”. Taneczna impreza rozpocznie się 14 sierpnia.

Folklor na ulicach Poznania„Kontrasty” – takie hasło przyświecać będzie tegorocznej edycji festiwalu. Organizatorzy i tym razem chcą pokazać Wielkopolanom, że folklor można pokazywać na różne niekonwencjonalne sposoby.

Zawsze staraliśmy się, by koncert finałowy był niesamowitym przeżyciem dla publiczności i uczestników – mówi Dariusz Majchrowicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Co roku wybieraliśmy inne miejsce w Poznaniu, które stanowiło urokliwe tło do spektaklu składającego się z tańca, śpiewu i muzyki. Zazwyczaj były to zabytkowe place, budowle lub parki. Tym razem wybraliśmy nietypowo – parowozownia PKP. To wszystko po to by pokazać, że folklor wygląda dobrze w każdym otoczeniu. Nawet takim „szarym” i industrialnym – dodaje Majchrowicz.

Podczas festiwalu zaprezentują się grupy z Czech, Irlandii, Rumunii, Serbii, Tajwanu, Turcji i Polski. Przegląd rozpocznie się w niedzielę, 14 sierpnia występami w Kostrzynie i Swarzędzu. Koncert inauguracyjny w Parku Wilsona oraz kolorowy korowód ulicą dookoła Starego Rynku w Poznaniu odbędą się w poniedziałek, 15 sierpnia.

Przez cały festiwalowy tydzień artyści odwiedzą jeszcze Leszno, Luboń, Wronki, Wągrowiec i Grodzisk Wielkopolski. Całość uwieńczy plenerowy koncert finałowy, który odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia na Scenie Parowozowni przy ulicy Kolejowej w Poznaniu.

Publiczność będzie mogła „zabrać się” na koncert pociągiem, który – zorganizowany specjalnie na te okazję – wyruszy 21 sierpnia o godzinie 20 z Dworca Letniego. Poza tym, czekają nas wieczory narodowe, warsztaty dla dzieci, turniej sportów tradycyjnych na poznańskiej Malcie oraz wystawy zdjęć – jednym słowem, moc ludowych atrakcji.

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne. Szczegóły na stronie www.festiwal.awf.poznan.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz