Wilda

Schody na Wildzie w końcu wypięknieją

Projekt odbudowy schodów na Wildzie  Foto: materiały prasowe / PIM

Schody na ul. Spychalskiego, łączące ulice Dolna Wilda i Górna Wilda, zostaną wyremontowane. Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg który wyłoni wykonawcę remontu. Na wykonanie robót będzie miał około 5 miesięcy od podpisania umowy.

Schody kilka lat temu uległy awarii i od tego czasu czekają na generalny remont. Ze względu na zły stan techniczny są obecnie dopuszczone do użytkowania warunkowo i czasowo, a ruch może odbywać się wyłącznie po wydzielonych pasach o szerokości 1 metra. Pozostała część schodów została wygrodzona i wyłączona z eksploatacji.

Ekspertyza przeprowadzona po awarii przez specjalistów z Politechniki Poznańskiej wykazała m.in. zaawansowaną korozję materiałów konstrukcyjnych, liczne przecieki wody przez konstrukcję, a także odchylenie od pionu ściany bocznej – tłumaczy spółka PIM. Schody, zaprojektowane w latach 30. ubiegłego stulecia przez znanego architekta Władysława Czarneckiego, zakwalifikowano do gruntownego remontu.

W trakcie zaplanowanych prac zostaną rozebrane i zbudowane praktycznie od nowa w niemal pierwotnej formie. Oprócz tego wykonane zostanie odwodnienie obiektu wraz z jego włączeniem do sieci kanalizacji deszczowej. Przy ścianach bocznych, na których rozmieszczone zostaną lampy w stylu art-deco, zaprojektowano elementy umożliwiające prowadzenie roweru.

Remont ma na celu nie tylko przywrócenie pierwotnego stanu technicznego schodów, odtworzenie ich historycznej formy, lecz również zwiększenie trwałości oraz poprawę bezpieczeństwa i komfortu ruchu pieszych – wyjaśnia spółka.

Podmioty zainteresowane wykonaniem zaplanowanych robót mogą zgłaszać swoje oferty do 12 sierpnia,

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / PIM

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • Nie lepiej zrobić od razu ruchome zasilane energią słoneczną ?