K U L T U R A

Zmiana daty – Scena nad Rusałką | Franek Warzywa & Młody B | IKARVS

Scena nad Rusałką - vhs/Sonbird - 14.07.2022  Foto: Kasia Lonowska

Przed nami kolejne spotkanie z muzyką na żywo, której będzie można posłuchać na malowniczej scenie zlokalizowanej nad Rusałką.

Franek Warzywa & Młody B

Franek Warzywa to postać internetowego influencera, która istnieje w kontrze do hermetycznego środowiska i ograniczonego pola odbiorców rynku sztuki, oraz instytucji kultury w Polsce. Główną przestrzenią komunikacji Franka są media społecznościowe takie jak TikTok, YouTube, Instagram i Spotify, a w swoich wypowiedziach wykorzystuje różnorodne media takie jak wideo, animacja 3D, muzyka, grafika, czy nawet otwarcie krytykowane przez niego malarstwo. Istotą działań niezależnie od techniki jest performatywny proces angażujący odbiorców w danej przestrzeni, w której są umieszczani. Taką przestrzenią może być zarówno cyfrowa rzeczywistość TikToka czy Instagrama, jak i fizyczne miejsce, takie jak warzywniak, bazar lub klub podczas koncertu. Ważne jest tworzenie realnej relacji zachęcającej widzów i odbiorców do aktywnej partycypacji w procesie twórczym. Za muzykę duetu odpowiada Młody B: tajemniczy producent i multiinstrumentalista z jazzowym wykształceniem i zajawką ornitologiczną. Ich ekstatyczne, żywiołowe koncerty zawsze wypełniają kluby po brzegi, a publiczność z niezwykłym oddaniem, niemalże transowo śpiewa wspólnie utwory. Dla Franka Warzywa istotne są trzy kwestie: zdrowy styl życia, sztuka partycypacyjna i uśmiech na buzi. Posługuje się prostym językiem, który miejscami staje się wręcz nad wyraz wulgarny, świadomie dystansując się od formy przeintelektualizowanej wypowiedzi artystycznej, z którą się nie utożsamia. Humor jest uniwersalnym środkiem wyrazu, poprzez który komunikuje ważne dla niego problemy, kamuflując je w pozornie naiwnej i infantylnej wypowiedzi. Ostatecznym jednak celem jest dla niego zabawienie odbiorcy, sprawienie żeby się uśmiechnął oraz sięgnął po zdrową przekąskę w formie owocu lub warzywa.

IKARVS

Duet z Warszawy tworzący muzykę elektroniczną z wokalem. Łączą klimat mrocznego disco z energicznymi rytmami świata latynoskiego i afrykańskiego. IKARVS to tropikalna baśń, jak i kiczowaty horror. Ich utwory były wydane pod szyldem Oramics, Akasha MX Records, Hupupa Records, Otake Records czy DowntempoLove. Trafiły również na playlisty Spotify – “Alternatywna Polska”, “EQUAL Polska” czy “Fresh Finds Polska”.

Live act to zarówno dzika improwizacja instrumentalno-wokalna, jak i taneczny set elektroniczny. Jego podstawą jest bogaty perkusyjno-basowy groove, anielskie wokale przemieniające się w potwornie zmodulowane pętle oraz transowe improwizacje gitarowe. Na scenie przeobrażają się w postaci o odrealnionym wyglądzie i tańcu, które prowadzą publiczność przez to unikalne doświadczenie.

Scena nad Rusałką | Franek Warzywa & Młody B | IKARVS

Scena nad Rusałką
piątek, 14 lipca, godzina 19:30

Użyte w artykule zdjęcia: Kasia Lonowska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz