K U L T U R A

Performer Igor Shugaleev na zakończenie Malta Festival Poznań – zdjęcia

Malta Festival Poznań 2023  - Sergey Shabohin/Igor Shugaleev Ic  Foto: LepszyPOZNAN.PL/Ewelina Jaśkowiak

Ich heiße Frau Troffea – spektakl zrealizowany w ramach rezydencji artystycznych Instytutu – Ukraina-Białoruś w ramach Malta Festival Poznań odbył się w Pawilonie w niedzielę, 2 lipca. Był to jednocześnie ostatni dzień trwania festiwalu.

Odwołując się do historii Frau Troffea, performer Igor Shugaleev opowiada o własnym doświadczeniu nieustannego, bolesnego poszukiwania wolności. Szok wywołany oddzieleniem od domu i przeszłości, przymusową emigracją z Białorusi i poszukiwaniem siebie sprawia, że rozpływa się on całkowicie w berlińskiej kulturze rave. Jak pisze Dominik Gac w czasopiśmie „Teatr”, w spektaklu oglądamy „stopniowe odzyskiwanie swobody ruchu, pokonywanie opresji, która musiała zapisać się w ciele, a którą podglądaliśmy na niektórych materiałach wideo. Opancerzone samochody, tłumy protestujących, migoczące światła, rozedrgany obraz rejestrowany w trakcie ucieczki” . W intensywnej ceremonii ciała i przez prywatną historię Igor Shugaleev i Sergey Shabohin opowiadają o doświadczeniu zniewolonego białoruskiego narodu i obsesyjnym poszukiwaniu wolności – czytamy na stronie organizatora.

W spektaklu wystąpił performer Igor Shugaleev, który opowiedział historię Frau Troffea. Dziewczyna na kilka dni przed festiwalem Marii Magdaleny mającym miejsce w roku 1518, wyszła z domu i spontanicznie zaczęła tańczyć na jednej z strasburskich uliczek. Zmęczona z poranionymi stopami tańczyła przez cały dzień i noc. Jej taniec wywołał epidemię tańca.

Idea, reżyseria: Sergey Shabohin. Idea, wykonanie: Igor Shugaleev. Choreografia: Agnieszka Kryst. Muzyka: Mikita Bubashkin. Wizualizacja: Aleksandra Kononchenko. Producent: Marina Dashuk. Produkcja projektu: KALEKTAR (platforma badawcza na temat białoruskiej sztuki współczesnej) Koprodukcja: Nowy Teatr w Warszawie. Premiera miała miejsce dnia 15 grudnia 2022 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.PL/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz