Swarzędz

Rozpoczęła się akcja sterylizacji kotów

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych w Poznaniu  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Program, który ma zapobiegać bezdomności zwierząt, ale również ograniczyć ich niekontrolowane rozmnażanie, rozpoczął się właśnie na terenie Gminy Swarzędz. Zabiegi wykonywane będą we wskazanych przez Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu lecznic.

Osoby, które chciałyby się podjąć tego zadania i stać się społecznym opiekunem zwierzęcia muszą w pierwszej kolejności zgłosić się do Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu i wypełnić deklarację opiekuna społecznego oraz wniosek o uzyskanie skierowania na zabieg kastracji bądź sterylizacji – wyjaśniają urzędnicy ze Swarzędza.

Już ze skierowaniem, które otrzymamy w urzędzie, będziemy mogli pójść do jednej z pięciu wskazanych lecznic, gdzie zwierzak zostanie poddany odpowiedniemu zabiegowi. Po krótkiej rekonwalescencji opiekun będzie mógł wypuścić kota czy kotkę w miejscu, z którego zostały zabrane. Zabiegi w takim przypadku wykonywane będą bezpłatnie.

W szczególnych, uzasadnionych wypadkach weterynarze mogą też podjąć decyzję o uśpieniu zwierząt. Dotyczyć to będzie na przykład ślepych miotów wolno żyjących kotek.

Ponadto opiekunowie społeczni mogą składać wnioski o wydanie karmy przeznaczonej na dokarmianie kotów wolno żyjących – dodają urzędnicy – karma wydawana będzie zgodnie z warunkami programu na okres zimowy nie wcześniej niż 28 września.

W programie mogą także brać udział właściciele kotów i kejtórw. Mogą oni uzyskać dofinansowanie na wykonanie zabiegu sterylizacji lub kastracji. Dopłata wynosić będzie 30% ceny zabiegów dla jednego zwierzęcia rocznie. Po uzyskaniu skierowania koszty zabiegu dla właściciela zwierzęcia w wysokości 70% ceny zabiegu trzeba będzie opłacić bezpośrednio w lecznicy wykonującej zabieg. Opłaty te wynoszą odpowiednio 75,60 zł za sterylizację kotki, 37,80 zł za kastrację kota, 113,40 zł za kastrację psa, a także 226,80 zł za sterylizację suki.

W przypadku właścicieli psów warunkiem uzyskania dofinansowania jest opłacenie opłaty z tytułu posiadania psa za rok 2017 oraz nie zaleganie z opłatami za lata ubiegłe – podkreślają przedstawicile UMiG Swarzędz.

Za każdego kejtra, który żyje na terenie Gminy Swarzędz trzeba zapłacić 30,00 złotych rocznie. Z opłat takich w ostatnich miesiącach zrezygnował m. in. Poznań i Czerwonak.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz