SieBuduje Swarzędz

Rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego

Rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego  Foto:

Centrum Kształcenia Praktycznego (CKP) w Swarzędzu przeznaczone jest dla 650 uczniów, ale obecnie jest ich tutaj aż 1075. Placówka będzie rozbudowana, a koszt tej inwestycji to 34.000.000,00 złotych.

CKP cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży i pracodawców, którzy wysyłają tutaj pracowników w celu podniesienia kwalifikacji.

Już od dłuższego czasu odczuwamy braki lokalowe, przez co z naszej oferty nie mogą skorzystać wszyscy zainteresowani – tłumaczy Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański – zbudowanie nowych obiektów i ich wyposażenie to nie wszystko.

Jeszcze w marcu zostały podpisane umowy o dofinansowanie projektów. Pozwolą one na podniesienie kompetencji zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych.

Centrum Kształcenia Praktycznego zostanie powiększone o zbudowany na planie litery „L” budynek dwu i trzykondygnacyjny, który będzie częściowo podpiwniczony. Powstanie w nim 18 specjalistycznych pracowni do nauki zawodu oraz część hotelowo-gastronomiczna. Praktyczne doświadczenie będą tutaj zdobywały osoby kształcące się na kierunku gastronomiczno-hotelarskim.

W części hotelowej CKP dwa pokoje będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a skrzydło wyposażone będzie w przeznaczony dla nich dźwig osobowy.

Dodatkowo na terenie Centrum wybudowany zostanie parterowy budynek, w którym zostanie urządzona pracownia obsługi diagnostycznej samochodów oraz garaż dwustanowiskowy. Będzie ona wyposażona w kanał do obsługi pojazdów oraz wbudowane w posadzkę urządzenia diagnostyczne pojazdów takich jak płyta do kontroli zbieżności, rolki hamulcowe, urządzenie do badania amortyzatorów, szarpaki. Cały ten obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Powierzchnia użytkowa nowych budynków wyniesie 3.717,12 m² (budynek główny 3.606,93 m², budynek pracowni obsługi diagnostycznej 110,19 m²). Projekt obejmuje także kompleksowe zagospodarowanie terenu.

Dzięki pozyskaniu blisko 20 milionów złotych z funduszy unijnych, placówka zyska europejski poziom kształcenia i wyposażenia – dodaje Tomasz Łubiński – Powiat właśnie ogłosił przetarg na wykonanie zadania, którego zakończenie planowane jest przed rozpoczęciem roku szkolnego 2018/2019.

W nowych pracowniach odbywać się będzie kształcenie w zawodach mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, monter mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik automatyk, operator obrabiarek skrawających, operator maszyn i urządzeń odlewniczych, technik informatyk, tapicer, stolarz, technik mechanik, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, technik mechanik (specjalność urządzenia sterowane numerycznie CNC), elektryk.

Dopełnieniem projektu będzie wyposażenie obiektu w sprzęt, urządzenia i pomoce dydaktyczne do praktycznej nauki zawodu.

Rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz