Aglomeracja

Rower w tramwaju – teoretycznie można, w praktyce – różnie bywa!

Rowerowa śluza - pierwsza i nie ostatnia  Foto: mat. prasowe

Coraz częściej jeździmy rowerami, zdarzają się także awarie, przebita dętka albo koszmarna pogoda – które uniemożliwiają jazdę. Wtedy pozostaje skorzystanie z miejskiej komunikacji. Rower można i to bezpłatnie przewozić poznańskimi tramwajami i autobusami ale należy pamiętać, co ZTM podkreśla w regulaminie, że możliwość przewozu roweru to przywilej, dlatego korzystając z niego, należy pamiętać o wzajemnym szacunku i zachowaniu dobrych relacji między wszystkimi uczestnikami podróży

Rowery na TeatralceRower można przewozić w niemal wszystkich pojazdach MPK Poznań, poza najkrótszymi autobusami i najstarszymi tramwajami, w których ze względów technicznych i bezpieczeństwa jest to wykluczone. O tym, który pojazd przygotowany jest do przewożenia rowerów informuje specjalny piktogram umieszczonym przy drzwiach wejściowych.

W autobusie i tramwaju rower należy ustawić tylko w wyznaczonym i oznakowanym piktogramem miejscu przeciwnie do kierunku jazdy – jeżeli pojazd wyposażony jest w specjalny uchwyt. Jeżeli go nie ma należy wykorzystać pasy mocujące.

Należ także pamiętać, aby rower przewozić w sposób nieprzeszkadzający współpasażerom i nienarażający ich na niewygody. ZDM sygnalizuje, że to właściciel jednośladu ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody.

Przewóz roweru na liniach organizowanych przez ZTM Poznań nie podlega opłacie.

Możliwość przewozu roweru to przywilej, dlatego korzystając z niego, należy pamiętać o wzajemnym szacunku i zachowaniu dobrych relacji między wszystkimi uczestnikami podróży. W regulaminie miejskiego przewoźnika jest także zapis, który informuje, że osoby zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi w pojeździe mogą zostać niedopuszczone do przewozu lub wyproszone z pojazdu.

Tramwaj na Fredry

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz