Stare Miasto

Rok Rady Osiedla Stare Miasto – czy zrealizowali obietnice?

Wizja lokalna na Wrocławskiej - 02.12.2015 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

22 marca 2015 r – dokładnie rok temu odbyły się w Poznaniu wybory do rad osiedli. Lokalne samorządy przeszły pokoleniową rewolucję. W wielu radach mandaty zdobyli miejscy społecznicy, tak było m.in. na Wildzie, Jeżycach i Starym Mieście. Jedną z najprężniej działających rad jest ta na Starym Mieście. Czy nowi radni zrealizowali swoje obietnice? Swój program wyborczy z przedwyborczymi postulatami skonfrontowano w Śródmieściu.

Wizja lokalna na Wrocławskiej - 02.12.2015 r.

Choć rywalizację wygrała grupa stawiająca na inny niż wcześniej sposób działania lokalnego samorządu, to jednym z pierwszych działań nowej Rady było otwarcie się na tych, którzy do rady się nie dostali i tych wszystkich, którzy chcą działać i zmieniać Stare Miasto. Ważne dla społecznych inicjatyw było także zawarcie Koalicji Staromiejskiej – 5 rad z podobnymi problemami i wyzwaniami .

Ilość problemów, sytuacji konfliktowych, potrzeb, oczekiwań mieszkańców Starego Miasta jest ogromna. Ważne jest dla nas budowanie więzi społecznych – współodpowiedzialności za swój fragment Poznania. Dlatego Rada Osiedla stara się motywować mieszkańców do działania i to się udaje – mówi Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla.

W ciągu minionego roku przy wsparciu Rady na Starym Mieście powstało kilka stowarzyszeń: na Placu Bernardyńskim, Starym Rynku, Chwaliszewie, aktywnie działają także mieszkańcy i przedsiębiorcy z ulicy Wrocławskiej i Gołębiej.

Sesje, spotkania z mieszkańcami obywały się w rożnych punktach Starego Miasta, w siedzibie rady, ale także w Sali sesyjnej UMP, na dziedzińcu Urzędu Miasta czy punktach problemowych, nad Wartą, na Półwiejskiej, Chwaliszewie, Wrocławskiej, Szyperskiej – Piaskowej.

W ogromnej liczbie deklaracji potrzeb mieszkańców Starego Miasta są równe i proste chodniki. Sporą część swojego budżetu inwestycyjnego Rada Osiedla przeznacza właśnie na remonty trotuarów, ale zwraca także uwagę na niewłaściwe zarządzanie społeczną przestrzenią przez Zarząd Dróg Miejskich i miejskie służby. Problem chodników na Starym Mieście dotyczy zarówno ich stanu technicznego jak i czystości – mówi Tomasz Dworek, przewodniczący Komisji Spraw Lokatorskich i Współpracy z Przedsiębiorcami.

Udało się wyremontować chodniki na ul. Wielkiej, Krysiewicza, Garbarach, Szymańskiego, Fredry, Libelta, Krakowskiej, części Strzeleckiej, Międzymościu, odnowić skwer w okolicach Biblioteki na Chwaliszewie, nasadzić zieleń przy Estkowskiego.

Patrol rowerowy Rady Osiedla

Radni podejmowali interwencje dotyczące niewłaściwego nadzoru przez ZDM i fatalnego stanu wykonania prac przy ulicach: Wrocławskiej, Półwiejskiej, Piaskowej, Szyperskiej, Królowej Jadwigi, Krakowskiej i innych.

Radni ze Starego Miasta poprawę sytuacji nad Wartą uważają za jeden z najważniejszych celów swojej działalności. Przy okazji budowy parku w starym korycie Warty montowane są latarnie, które oświetlą część bulwaru. Na zakończenie projektu musimy jeszcze poczekać, ale są środki na realizację całościowej inwestycji. 100 tys. zarezerwowała w swoim budżecie Rada Osiedla, prawie 500 tys. przekazane zostanie w ramach zwycięskiego projektu w Budżecie Obywatelskim, także magistrat zapewnia, że jest za szybkimi działaniami związanymi dodatkowo z rozbudową monitoringu.

Skwer Międzymoście

Po wielu dekadach odwracania się plecami do rzeki, następują wreszcie pozytywne działania integrujące Poznań z Wartą. Tymczasem w ostatnich miesiącach doszło do kilku zdarzeń, które spowodowały jej zatrucie oraz śmierć organizmów żywych (zwłaszcza ryb). Rada Osiedla Stare Miasto jest zaniepokojona istniejącą sytuacją i apeluje nie tylko o wykrycie i ukaranie sprawców, ale również o zabezpieczenie rzeki Warty przed podobnymi zdarzeniami w przyszłości – zaznacza Krzysztof Sroczynski, przewodniczący Komisji Rewaloryzacji Terenów Nadwarciańskich, Zieleni i Ochrony Środowiska

Musimy sobie wprost powiedzieć, ze Stare Miasto nie jest z gumy i nie da się zwiększyć miejsc parkingowych w śródmieściu – mówili radni podczas konferencji. Pamiętać musimy także o tym, że powietrze w Poznaniu jest coraz gorszej jakości dlatego radni postulują realizację obiecanych inwestycji zmierzających do poprawy komunikacji.

Rada Osiedla Stare Miasto przypomina władzom miasta o potrzebie zrealizowania wielkiej i bardzo potrzebnej inwestycji infrastrukturalnej, polegającej na wybudowaniu północnego odcinka pierwszej ramy komunikacyjnej z jednoczesną przebudową i zwężeniem ulic: Solnej, Wolnica, Małe Garbary, Estkowskiego i Wyszyńskiego. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy szybciej przejadą na linii wschód – zachód, a mieszkańcy będą mieć spokojniejsze życie. Możliwa będzie naprawa błędów sprzed lat, co doprowadziło do zaburzenia ładu przestrzennego w tej części miasta.

Spotkanie na Placu Kolegiackim

Radni zwrócili uwagę na brak pomysłu miasta na ludzie połączenie Wildy ze Starym Miastem i interweniowali by zapowiadana inwestycja poszerzenia chodnika na odcinku od Królowej Jadwigi do Kościuszki została zrealizowana. Dzięki działaniom Rady Osiedla w najbliższym czasie chodnik zostanie poszerzony.

Dzięki szerokim konsultacjom z mieszkańcami i wspólnym wypracowaniu szeregu uwag do przedstawionych przez ZDM propozycji, udało się w ramach Strefy Tempo 30 wprowadzić pierwsze zmiany. Intensywne działania Rady doprowadziły do tego, że jedyną przeszkodą blokującą realizację kolejnych etapów był brak środków. Działania Rady Osiedla przyczyniły się do przyspieszenia prac i przystąpienie do równoczesnej realizacji II, III i IV etapu Strefy – – mówi Jacek Maleszka, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji

Koszmarne przejście Garbary - Estkowskiego

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz