Ogrody

Rodzinne ostatnie weekendy lata – gdzie? W Botaniku!

Botanik  Foto: lepszyPOZNAN.pl / TD

Wystawy, konkursy i występy muzyczne to tylko niektóre atrakcje przygotowane na Urodziny Botanika. To znakomite miejsce do rodzinnego relaksu. Ogród Botaniczny zaprasza na spotkanie z przyrodą i kulturą w najbliższą sobotę i niedzielę.

Botanik (5) Foto: TDMiłośnicy przyrody i literatury pojawią się zapewne na „Spacerze z poezją” – podczas którego członkowie Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich prezentować będą swoje wiersze. Na teranie ogrodu umieszczono także nowe rzeźby wykonane przez wielkopolskich artystów.

Wspólnie z Sanepidem pracownicy Ogrodu przygotowali wystawę grzybów. Będzie kiermasz roślin gruntowych i szklarniowych. Zakupić będzie można także wyroby artystyczne i spożywcze m.in. na stoisku dyń ozdobnych i wyrobów pszczelarskich.

Urodziny zakończą się niedzielnym koncertem zespołu “Face to face” w cyklu “Koncertów pod Kasztanowcami”. Szczegółowy program znajdziecie w naszym KALENDARIUM

Uroczyste otwarcie Ogrodu nastąpiło w 1925 przez prezydenta Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego. Przed wojną miejsce pełniło funkcję ogrodu publicznego, jak i placówki oświatowej. Odbywały się tam lekcje botaniki i inne zajęcia praktyczne. W najstarszej części znajdują się dzisiejsze działy biologii i systematyki roślin oraz masowej uprawy na potrzeby szkolne.

W latach 1930–1936 ogród powiększono o ok. 8 ha. Na tym obszarze znalazł się dział geografii roślin oraz dział roślin dekoracyjnych. Powstała również dzisiejsza główna brama od ul. Dąbrowskiego, projektu Stefana Cybichowskiego oraz dział gospodarczy.

Ogród Botaniczny_Poznań_sierpień_2007_RB2 Foto: CC wikipedia

8 stycznia 1975 ogród został wpisany do rejestru zabytków. Od 1981 jest pozawydziałową jednostką organizacyjną UAM. W latach siedemdziesiątych władze miasta przekazały ogrodowi leżące na północy tereny aż po ul. Św. Wawrzyńca oraz obszary przylegające od południowego wschodu. Na nowo przejętej ziemi powstały kolekcje flory Ameryki Północnej i Dalekiego Wschodu oraz drzew i krzewów ozdobnych, roślin rzadkich i ginących, a także nowoczesny dział zmienności roślin, który jest nadal w budowie.

Dla zwiedzających ogród otwarty jest od maja do października, w dniach wolnych od pracy odwiedza go nawet do kilkunastu tysięcy osób.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz