POZnań

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

95 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

95 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego Foto: lepszyPOZNAN.pl / tabObchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918 roku w ostatnich latach wreszcie mają odpowiednią rangę i rozmach. Podobnie będzie również w tym roku, gdy mija od tego momentu 95 lat.

Coraz częściej na ulicy można zobaczyć tego dnia poznaniaków, z przypiętymi do płaszczy i kurtek biało – czerwonymi kokardami czy rozetami. Przywiazanie do tej lokalnej historii widać również w internecie, gdzie między innymi na facebook’u poznaniacy wymieniają swoje profilowe zdjęcia na te okolicznościowe.

Także w mieście organizowane są nie tylko te oficjalne obchody. Po raz kolejny skrzyknęli się między innymi kibole Kolejorza. Dbają oni o groby Powstańców, przypominają ich historie, a w dniu rocznicy czczą pamięć organizując niezywkle widowiskową iluminację.

Wszystkich, którzy chcą oddać hołd naszym przodkom oraz ich odważnym czynom, zapraszamy w piątek (27.12) na Stary Rynek, gdzie osobom, chcącym mieć wkład w owe wydarzenie, podawane będą szczegóły – wyjaśniają organizatorzy ze stowarzyszenia Wiara Lecha – udział w iluminacji mogą wziąć jedynie osoby powyżej 18. roku życia, po podpisaniu odpowiedniego oświadczenia, a race wydawane będą na Starym Rynku, przy Pręgierzu od 15:45 do 16:45.

Samo racowisko planowane jest na godzinę 17:30.

93 rocznica wybuchu Powstania Wilekopolskiego - race Wiary Lecha Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Centralne uroczystości rocznicowe rozpoczną się przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich o godzinie 11:00. Następnie odbędzie się przemarsz do Fary, gdzie zostanie odprawiona msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich (12:45).

Ciekawie zapowiada się inscenizacja powstańcza Przysięgamy, że pamiętamy, która zostanie zorganizowana na Placu Wolności o 14:30.

Po południu na znak pamięci o bohaterach niepodległościowego zrywu w całym mieście zabrzmią syreny alarmowe (16:40). W tym samym momencie odezwie się również Dzwon Pokoju na Cytadeli, a członkowie poznańskiego Bractwa Kurkowego oddadzą honorową salwę armatnią.

Będziemy mogli również zobaczyć inscenizację historyczną oraz lekcję żywej historii, na którą zaprasza Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman.  W Muzeum Powstania Wielkopolskiego (Stary Rynek) między 15:30 a 18:00 będzie można natknąć się na posterunek pruskiego wojska, zobaczyć jak przebiegały odprawa warty czy musztra wojskowa. Punktem kulminacyjnym, o godzinie 17:00, będzie rekonstrukcja próby przejęcia przez Powstańców Wielkopolskich niemieckiego posterunku – wyjaśniaja organizatorzy.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego zaprasza także na ekspozycję stałą, którą tego dnia bezpłatnie można zwiedzać od 10:00 do 18:00.

Sprawdź klikając tutaj jakie zostaną wprowadzone zmiany na drogach.

Powstanie Wielkopolskie 1918 Foto: Powstanie Wielkopolskie 1918

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz