POZnań

Rekordzistka najmniejszego systemu rowerowego

Rowery miejskie  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1

We wtorek o 15:13 w Poznaniu pani Katarzyna, jak zwykle wypożyczyła miejski rower. Przejechała trasę od ul. Półwiejskiej do Mostu Teatralnego. Wkrótce okazało się, że było to dwu milionowe wypożyczenie w Polsce. Miejskie rowery cieszą się sporym zainteresowaniem, choć nasz system jest najmniejszy w Polsce. Więcej stacji i wypożyczeń jest m.in. w dużo mniejszym Opolu.

Rowery miejskie Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1System rowerowy Nextbike w Polsce funkcjonuje od 2 lat, to 200 tys. użytkowników, 2 miliony wypożyczeń i 2 lata obecności w Polsce. W większości miast stacje rowerowe wspierane są przez zewnętrznych partnerów, często prywatnych ale przede wszystkim samorządy zainteresowane rozwojem miast przyjaznych mieszkańcom.
Najprężniej Nextbokie rozwija się we Wrocławiu i w Warszawie. Przez rok stolica stała się posiadaczem ósmego co do wielkości europejskiego systemu roweru publicznego.

Dynamika wypożyczeń systematycznie rośnie. 12maja Nextbike świętował milionowe wypożyczenie roweru we Wrocławiu, dwumilionowe wypożyczenie miało miejsce już 6 sierpnia w Poznaniu. Równie szybko przyrasta ilość użytkowników. Również 6 sierpnia zarejestrował się do systemu Nextbike 200.000 użytkownik.

Jesteśmy wielkimi kibicami rowerów miejskich, mamy także nadzieję, że pomimo braku tradycji rowerowych w Poznaniu, jak nieopatrzenie powiedział kiedyś prezydent Grobelny miasto będzie wspierało rozwój rowerowej infrastruktury.

Choć jest też szczypta dziegciu, w ostatnim czasie otrzymaliśmy kilka sygnałów od czytelników dotyczących problemów z wypożyczeniem jednośladów. Zdarza się, że system nie odnotowuj zwrotu roweru, często też pomimo kilku jednośladów dostępnych w stacji nie można wypożyczyć żadnego.. Wiele z rowerów jest także uszkodzonych, nie chodzi nawet o urwane dzwonki, ale problemy z np. hamulcami. Ale pozytywnie – przypominamy także, że pierwsze 20 minut jazdy jest darmowe!

Rowery miejskie Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz