POZnań

Rekordowy Rower Miejski

Rower miejski - stacja przy Masztalarskiej  Foto: Tomasz Dworek

To był rekordowy sezon roweru miejskiego w Poznaniu. A w przyszłym roku do dyspozycji będziemy mieli jeszcze więcej stacji i bicykli. Pomimo chłodów, co prawda rzadziej ale ciągle korzystamy w tej formy komunikacji! Ale uwaga, rowery możemy wypożyczać tylko do środy.

Rower miejski - stacja Garbary

W 2016 roku rekordowy okazał się sierpień – w ten wakacyjny miesiąc rowery miejskie w Poznaniu wypożyczono ponad 72.000 razy. System zyskał nowych użytkowników – w sumie jest ich już prawie 60.000.

Z końcem listopada kończy się sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego, ale w przyszłym roku rowerzyści będą mieli do dyspozycji jeszcze większą niż dotychczas liczbę stacji i bicykli.

W lipcu tego roku Poznański Rower Miejski rozrósł się z 37 stacji i ponad 440 rowerów do 61 stacji i 700 rowerów. Użytkownikom udostępniono rowery z fotelikami dla dzieci oraz – w stacjach w pobliżu Jeziora Maltańskiego – rowerki dla najmłodszych. Dla posiadaczy biletów okresowych na karcie PEKA udostępniono promocyjną taryfę.

Po rozbudowie nastąpił gwałtowny wzrost zarówno liczby użytkowników, jak i wypożyczeń. To dowodzi, że rozwój systemu to „strzał w dziesiątkę”. Tylko w sierpniu liczba wynajmów przekroczyła 72.000 – ten wynik do tej pory pozostaje rekordowy.

Jesienna aura wyraźnie jednak zniechęciła użytkowników roweru miejskiego w Poznaniu. Po rekordowym sierpniu liczba wypożyczeń gwałtownie spadła. We wrześniu i październiku rowery miejskie wypożyczano po ponad 30.000 razy, natomiast w listopadzie (do 23 dnia tego miesiąca – zaledwie 15.000 razy. W związku z tym zapadła decyzja, aby nie przedłużać sezonu – 30 listopada będzie ostatnim dniem, w którym możliwe będzie wypożyczenie roweru miejskiego.

W przyszłorocznym sezonie użytkownicy PRM będą mieli do dyspozycji kolejne nowe stacje. System, zgodnie z planowaną rozbudową, powiększy się o 20 stacji (200 rowerów, z których 10% będzie wyposażonych w foteliki dziecięce). Dodatkowo, do dyspozycji użytkowników zostanie oddanych 6 kolejnych stacji, w tym jedna – sfinansowana przez radę osiedla.

Przypominamy również, że dzięki podpisanym porozumieniom, w Poznaniu mogą powstawać tzw. rowerowe stacje sponsorskie (organizowane przez Nextbike, a finansowane przez partnerów biznesowych), które współdziałają z PRM. Pierwsza taka stacja powstała w październiku br. na Jeżycach.

W 2016 roku najpopularniejsze (zarówno pod względem liczby wypożyczeń, jak i zwrotów) były stacje PRM: Półwiejska, Rondo Rataje oraz Małe Garbary.

Poznański Rower Miejski

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter, Tomasz Dworek

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • Ile było wypożyczeń w zeszłym (2015) roku? To byłaby ciekawa informacja o tym czy rower miejski się rozwija i w jakim tempie.

  • Nie ma też ogólnej liczby wypożyczeni w 2016, co też byłoby dobrym podsumowaniem, ale komuś się nie chciało dodać wartości z poszczególnych miesięcy 😉
    Znalazłem w 2014 było 56,8 tys. wypożyczeni, w 2015 w ciągu całego roku było 123 tys. wypożyczeni (37 stacji), w 2016 było 61 stacji i łącznie, ale nie wiadomo ile było wypożyczeni.