Sport

Puchar Świata w wioślarstwie – próba generalna przed Igrzyskami

Mistrzostwa Świata U23 w wioślarstwie na poznańskiej Malcie -  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Mistrzostwa Świata U23 w wioślarstwie na poznańskiej Malcie - Poznań 29.07.2018 r.

. W dniach od 14 do 16 czerwca na Torze Regatowym Malta odbędzie się prestiżowy Puchar Świata w wioślarstwie, który będzie decydującym sprawdzianem formy przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Jest to bardzo ważne wydarzenie, które odbędzie się już po raz dziesiąty nad Maltańskim Jeziorem. Polscy zawodnicy będą mieli okazję zmierzyć się z rywalami z 40 krajów, a miłośnicy sportu będą mogli obejrzeć wyjątkową rywalizację na żywo lub w telewizji.

Od 14 do 16 czerwca na Torze Regatowym Malta odbędzie się Puchar Świata w wioślarstwie. Będzie to decydujący sprawdzian formy przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

Tegoroczne zawody zbiegną się z kilkoma jubileuszami. 20 lat temu, w 2004 roku, odbyły się pierwsze w stolicy Wielkopolski zawody Pucharu Świata w wioślarstwie. Dodatkowo mija właśnie 100 lat istnienia Wielkopolskiego Związku Towarzystw Wioślarskich oraz Poznańskiego Komitetu Towarzystw Wioślarskich, którego zadaniem było organizowanie regat dla lokalnych klubów. Zawody będą miały miejsce na miesiąc przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, co dodatkowo podkreśla znaczenie tego wydarzenia w stolicy Wielkopolski. Czerwcowy Puchar Świata w Poznaniu będzie bowiem ostatnim sprawdzianem dla zawodników przed walką o medale olimpijskie. Na Igrzyska dotychczas zakwalifikowały się dwie polskie osady – dwójka podwójna wagi lekkiej Katarzyna Wełna/Martyna Radosz oraz męska czwórka podwójna: Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Dominik Czaja. Obie będzie można obejrzeć podczas najbliższych zawodów. Łącznie zaprezentuje się 32-osobowa reprezentacja Polski.

W poznańskiej edycji Pucharu Świata  weźmie udział 863 uczestników z 40 krajów. Wyścigi obejmą 14 konkurencji olimpijskich i wybrane konkurencje nieolimpijskie.

To będzie “mała olimpiada”. Przynajmniej 50 procent zawodników, którzy pojadą do Paryża, stanie na starcie w Poznaniu – podkreśla Aleksander Daniel, dyrektor wykonawczy Pucharu Świata w wioślarstwie. 

Puchar świata rozpocznie się w piątek 14 czerwca i potrwa do niedzieli 16 czerwca. Niedzielne finały będą transmitowane w TVP Sport. W związku z meczem Polaków na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej rozpoczną się one już o 8:30.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz